Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

KAŘUT A ŘABACHOLGA STEHLÍKOVÁ

Nonsensová pohádka je volnou variací na téma, jak šli bratři do světa, potkali lásku, překonali nástrahy na cestách a šťastně se vrátili domů. Je založena na jednoduchém jazykovém nápadu (hromadění hlásky ř, nadužívání předpony pra- a doslovném chápání idiomů), který však rozvíjí velmi invenčně a opravdu vtipně, čímž bude konvenovat spíše mladším čtenářům. Starší ocení satirický podtón, jímž se příhody dvojčat, pětinohého Kařuta a tříokého Řabacha z planety Praminda a městečka Prapraha, vztahují k životu na planetě Zemi a „jedné maličké zemičce“, kde také umějí pořádné „ř“. Kařuta za porušení zákazu unese smrdutý Hun-gen-dung do Hory zapomnění na převýchovu: musí se „naučit, že háčkované r se prostě nedělá“. Vydá se ho hledat celá rodina, na pomoc přicházejí Krokoraf a Žiradýl, Intuice a Šestý smysl. Před očima proudí defilé surreálných postav a jeden famózní nápad střídá druhý, což do obrazové podoby, inspirované komiksem, bravurně převedla Barbara Šalamounová.

Olga Stehlíková (1977), básnířka, editorka a literární publicistka, vystudovala bohemistiku a lingvistiku na FF UK. Za svůj básnický debut Týdny (2014) získala cenu Magnesia Litera za poezii. Publikovala také několik textů určených dětem: Její kniha Kluci netančej! (2019) z prostředí baletní školy bojovala s genderovými předsudky. Jazykově nápaditý pohádkový příběh Kařut a Řabach (2019) získal nominaci na Zlatou stuhu. S albem sociálních portrétů Já, člověk (2021) zvítězila v literární soutěži Albatrosu na téma Svět kolem nás.

Barbara Šalamounová (1964) vystudovala ateliér filmové a televizní grafiky VŠUP a postgraduálně digitální animaci v německém Halle. Založila a dvanáct let vedla ateliér Komiks a ilustrace pro děti na plzeňské Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara. Věnuje se animovanému filmu a volné tvorbě. Kreslila komiksové Obrázky z československých dějin (2011) Jiřího Černého a Jaroslava Veise a Bambertovu knihu ztracených povídek (2009) Reinhardta Junga.

KAŘUT A ŘABACH
Ilustrátor: Barbara Šalamounová
168 stran
Praha, Běžíliška 2019
ISBN:978-80-88360-00-1
Věk: (9+)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace