Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

KAROLÍNKA A JEJÍ ZOODENISA RYŠKOVÁ

Karolínce a její mamince by adresu trvalého pobytu bezesporu záviděli mnozí. Próza Denisy Ryškové připomene úspěšný cyklus příběhů z pražské zoo, jímž před více než šedesáti lety nadchl dětské milovníky exotické zvířeny zoolog Jiří Felix, poněvadž nabízí lákavý pohled do zákulisí zahrady a s mírnou stylizací zúročuje autorčiny profesní zkušenosti. Záchrana malé tany, pro kterou se dívčina maminka- ošetřovatelka neohroženě potopí do vodního příkopu, připomene skutečnou událost, jež z pisatelky před pár lety učinila mediální hvězdu, když bez váhání skočila pro tonoucí mládě orangutana. Autentické příhody chovatelů i jejich svěřenců líčí zvířata jako člověku rovnocenné partnery – bujností, zvídavostí, vynalézavostí a také zranitelností si přece s dětmi v ničem nezadají. A právě myšlenka zodpovědnosti za jejich životy prosvítá pod humorným vyprávěním, kterému výtvarnou podobu s názornou realističností vtiskly ilustrace Jana Dungela.

Denisa Ryšková (1971) po absolutoriu SPŠ grafické nastoupila roku 1989 jako chovatelka do zoo v Praze-Troji a druhou maturitní zkoušku složila v oboru chovatel cizokrajných zvířat. V trojské zoologické zahradě působila téměř čtvrt století – nejintenzivněji se věnovala práci s primáty. Nyní je zaměstnána ve firmě GPE. Důležité místo v jejím životě zaujímá rovněž volná výtvarná tvorba, zvláště malba, enkaustika a řezba.

Jan Dungel (1951) vystudoval biologii na PřF MU v Brně a oboru zůstal věrný i jako malíř, ilustrátor, grafik a fotograf. Od roku 1992 cestuje pravidelně do Jižní Ameriky a portrétuje tamější pestrou flóru i faunu. Své zážitky zpracoval mj. v knihách S jaguárem v posteli (2012) a Jaguár lidi nežere (2017, obě s R. Dungelovou). Autorsky se podílel na reprezentativních atlasech Atlas ptáků České a Slovenské republiky (2001), Atlas savců České a Slovenské republiky (2002) a Atlas ryb, obojživelníků a plazů České a Slovenské republiky (2004). Vytvořil ilustrace k téměř padesáti titulům s příbuznou tematikou, např. k souboru Dáši Bláhové Pohádky z klokaní kapsy (1998).

KAROLÍNKA A JEJÍ ZOO
Ilustrátor: Jan Dungel
96 stran
Praha, Portál 2017
ISBN:978-80-262-1269-0
Věk: (6+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace