Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

Karlíček a vosyNoemi Cupalová

Příběh vlídného nepřátelství, tak zní podtitul krátkého, dosti netradičního vyprávění o vypjatém vztahu mezi vosami a Karlíčkem, blíže neurčeným lesním tvorem, který vosy nesnáší a každý den je pobíjí holí. Vosy mu oplácejí žihadly a Karlíček je tím urputnější. Než přijde zima a vosy zmizí… Umrznout vosí královnu však Karlíček nenechá, na jaře zase ubrání její hnízdo před krtky. Vzájemné soužití je pro obě strany obtížné, takřka jakákoli situace je konfliktní. Jeden druhému nepřekážet a tolerovat se vyžaduje jisté úsilí. Karlíček se naučí vosám neškodit, i když je pořád nesnáší. Vyústěním příběhu je smírné poselství, že „je v pořádku někoho rád nemít“. Často úsečný text, využívající pro gradaci strohé, holé věty, poetizují minimalistické akvarelové ilustrace debutující Hany Šradějové.

Noemi Cupalová (1990) studovala Literární akademii Josefa Škvoreckého, věnovala se pedagogické práci s dětmi. Pro nakladatelství Modrý slon napsala několik tzv. osobních knih (Prachové pohádky, Ztracení loupežníci, Kapitánem pirátů), univerzálních příběhů, do kterých se dosazují jména protagonistů shodná se jmény obdarovaných dětských čtenářů. Literárně debutovala knížkou prvního čtení Zvíře, které není vidět (2020), již vydalo nakladatelství Běžíliška. Pro jeho edici Mikroliška napsala také dva svérázné mikropříběhy: Vyhořelí dinosauři a Pán, který škytal (oba 2022).

Hana Šradějová (1987) absolvovala obor grafický design na Fakultě umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Šest let pracovala pro grafické studio a papírnictví Papelote, od roku 2019 působí jako designérka a ilustrátorka na volné noze. Za ilustrace a grafickou úpravu knihy Karlíček a vosy získala 1. místo v soutěži Nejkrásnější české knihy roku (2021, kategorie knih pro děti).

Karlíček a vosy
Ilustrátor: Hana Šradějová
40 stran
kniha, vázaná vazba
ISBN:978-80-88360-08-7 (Běžíliška)
Věk: (5+)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace