Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

JOSKA JEDE NA JIHAlžběta Zemanová

Člun, automobil, bicykl, sáně, autobus a horkovzdušný balon. Tato přibližovadla tvoří šestici dopravních prostředků při cestě za sluncem a zase zpátky, kterou seveřan Joska podniká ve velkoformátové autorské knize Alžběty Zemanové. Vede ho k tomu snaha dopřát si aspoň načas víc světla a tepla než na pošmourném ostrůvku u polárního kruhu. Hřejivého přijetí se naštěstí domůže jak na jihu pevninského Švédska, tak v Pobaltí, v Alpách a na slunné Riviéře. Výtvarnice to předškolákům prezentuje naivistickými akvarely, neméně úsměvnou perspektivou dvoustran putování lemovaného dialogy na způsob minimalistického komiksu a zejména poklidným soužitím rázovitých lidiček s mluvícími zvířaty rozmanitých druhů i barev srsti. V hrdinově „tripu“ se šťastným návratem se tak všetečkové z obou světů mísí stejně skvěle jako krupicová kaše s cukrem a kakaem.

Alžběta Zemanová (1987) pochází z dynastie filmových animátorů. Absolvovala obor ilustrace a grafika v ateliéru Juraje Horvátha na VŠUP, je členkou výtvarných uskupení Napoli a Ilugang, vytváří autorské knihy, vystřihovánky a pracuje též jako knihkupkyně. Náladou tíhne k poetice evropského severu, který několikrát navštívila. Výtvarně doprovodila např. uměleckonaučnou prózu Hvězdy pražské zoo (2015) Emmy Pecháčkové a Jiřího Dědečka. Ilustračně se podílela na kolektivních projektech Nebe, peklo, ráj – Tyglík české poezie pro děti 20. století (2009), 12 malých hororů (2013), 12 ukolébavek (2016) a na adaptacích biblických příběhů v rámci edice Manamana (2017).

JOSKA JEDE NA JIH
Ilustrátor: Alžběta Zemanová
32 nečíslovaných stran
Praha, Baobab 2017
ISBN:978-80-7515-053-0
Věk: (4+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace