Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

JMENUJI SE EMANUEL FAJAHYLADAGMAR URBÁNKOVÁ

Staromládenecký spisovatel Eman Fajahyla je mimoň a váhavý střelec, což se intelektuálům zavřeným v pracovně stává. Jenže všeho do času: osud mu přidělil medvěda, aby „závažně naboural jeho životní rytmus“. Na všedních cestách po Praze, dokonce i na narozeninovém výletě do Londýna narušuje chlupaté torpédo jménem Bingi páníčkovu programovou izolaci od ostatních, aby z něj nebyl takový sociální analfabet. Emanova zpověď v první osobě, v níž Dagmar Urbánková ctí tradici francouzského absurdního románu a dodává k ní hodně z pouťového veselí Josefa Lady, v očích dospívajících čtenářů mile překypuje slovy ulovenými v suterénu češtiny. Ta pak novela vyštěkává jako ratlík, kdežto pro věty v angličtině si vyhradila jazykolamy zapsané bez samohlásek. A co z celé té posmutnělé legrace vyplývá pro dnešní „singles“, kteří mají potíž najít k sobě stejně plachý protějšek? Tak jako měl kdysi Saroyanův Tom Tracy tygra vypůjčeného pro větší elán od Williama Blakea, má i Eman někoho, s kým samota není zlá – když nějaká ta slečna asi ještě dlouho nebude v dohledu.

Dagmar Urbánková (1972) vystudovala scénografii na DAMU a působila jako výtvarnice v divadélku Minor. Píše poezii i prózu, věnuje se autorskému divadlu a knižní ilustraci. Pro nejmenší vytvořila knihy Byl jeden dům (2004 a 2016), Adam a koleno (2007), Chlebová Lhota (2010) nebo interaktivní leporela Cirkus ulice (2012) a Maškary (2016). Pro Baobab ilustrovala povídkovou sbírku Čáp nejni kondor (2011) písničkářky Radůzy. Její tvůrčí nespoutanost dokumentuje mj. obrazový slovníček ilustrovaných omylů Už měkoně vyvádějí (2016), ve kterém shrnula fixní ideje, přebrebty a přeslechy z dětství.

JMENUJI SE EMANUEL FAJAHYLA
Ilustrátor: Dagmar Urbánková
136 stran
Praha, Baobab 2017
ISBN:978-80-7515-068-4
Věk: (12+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace