Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

JINOTAJE OPICPetr Nikl

Námět třinácté autorské knihy Petra Nikla jeho příznivce nepřekvapí, protože zvířata a přírodní úkazy představují pro tohoto všestranného umělce nevyčerpatelnou studnici fantazie. Tentokrát jeho imaginaci upoutali živočichové našemu druhu nejbližší – v dokonalých tužkových kresbách předkládá atlas patnácti opičích druhů. Zaměřuje se na jejich postoje a pózy, z nichž nejvděčnější možnosti nabízejí mnohotvárné ocasy těchto čilých tvorů. Ve svinutých i rozvinutých podobách se opice stávají jinotajnou předlohou písmen abecedy, a tak každý zařazený portrét přinese vzkaz čitelný pouze tehdy, pronikneme-li do obrázkového kódu. Komu by se luštění nezdařilo, ať nalistuje obsah publikace. Další verše pak zařazené druhy poeticky upřesňují, a tím charakterizují kupříkladu outloně jávského („outloň nosí v jasné noci na srsti jed Jávu v srdci“) nebo makaka červenolícího („sněžný makak v lázni sní krápník vousů vyzvání“).

Petr Nikl (1960), spoluzakladatel umělecké skupiny Tvrdohlaví a laureát Ceny Jindřicha Chalupeckého 1995, vystudoval AVU. Jeho záběr sahá od malby až po performance v oboru divadla a hudby, např. v kapele Lakomé Barky. Zasněné vidění světa promítl několikanásobný držitel Zlaté stuhy a prémie Nejkrásnější kniha roku mj. do autorských knih Pohádka o Rybitince (2001), O Rybabě a mořské duši (2002), Lingvistické pohádky (2006), Záhádky (Magnesia Litera za knihu roku 2008), Blázníček (2009), Přeshádky (2010) či Jinotaje opic (2017). Jeho interaktivní výstava Krajina fantazie a hudby se stala součástí českého pavilonu na EXPO 2005 v Aichi.

JINOTAJE OPIC
Ilustrátor: Petr Nikl
3 čtvercové kartony s opičí abecedou + 120 stran
Praha, Meander 2017
ISBN:978-80-7558-012-2
Věk: (8+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace