Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

JINDEKolektiv Autorů

Byla by škoda, kdyby se tento titul nedostal mezi širší veřejnost. Zprvu ho záslužně vydala Společnost pro příležitosti mladých migrantů Meta (v rámci projektu Diskriminace do školy nepatří!), nyní vychází v koedici s nakladatelstvím Baobab. Soubor povídek sedmi českých autorů s rozličnými zkušenostmi s migrací a emigrací představuje jak umělecký počin, tak diskusní platformu pro aktuální společenská témata. Zařazené prózy zasahují až do období druhé světové války – text Bez domova Chaima Cigana zaujme nezvyklým příběhem na téma holokaust. Jan Čumlivski vypráví o českých gastarbeiterech v Berlíně, osud syrské sekularizované rodiny pobývající ve Francii si vybrala Magdaléna Platzová, touhu dělat „suprburgra“ malého hendikepovaného bolivijského přivandrovalce v Argentině líčí příspěvek Markéty Pilátové. Pestrosti námětů odpovídá i výtvarné řešení zahrnující vedle průběžných kreseb ještě závěrečných osm variací Jakuba Plachého na přečtené povídky.

Kolektiv autorů ve složení: Chaim Cigan (vl. jm. Karol Sidon, 1942), Olga Černá (1964), Jan Čumlivski (1978), Edgar Dutka (1941), Markéta Pilátová (1973), Magdaléna Platzová (1972), Marek Šindelka (1984).

Jakub Plachý (1989) absolvoval VŠUP v ateliéru ilustrace a grafiky Juraje Horvátha. Zabývá se knižní i plakátovou grafikou, písmomalířstvím, spolupořádá výtvarné festivaly a workshopy, s přáteli provozuje galerii a knihkupectví Xao. Fenomén české autorské knihy obohatil zevrubnou encyklopedií močení Velká kniha čůrání (2013), dumkou Hakenkreuz in Ordinary Life (2016) či rozcvičkovou anekdotou pro nejmenší Je ráno (2019). Ilustroval i povídkový sborník o zkušenostech mladých migrantů Jinde! (2016) či nové české vydání (2011) sci-fi satiry Zelňačka Reného Falleta.

JINDE
Ilustrátor: Jakub Plachý
140 stran
Praha, Meta a Baobab 2016
ISBN:978-80-88171-06-5 (Meta)
ISBN:978-80-7515-030-1 (Baobab)
Věk: (12+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace