Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

JEŽIBABA NA KOLOBĚŽCEJiří Kahoun

V nitru Kodského polesí poblíž bájného Tetína, v revíru jako stvořeném pro pohádkové neplechy ryze domácího provedení, stojí stranou od lidí stavení s rybníčkem, kde hospodaří bubáci, hastrman a další nekrvežíznivá strašidla. S figurkami od Josefa Lady si nezadají už proto, že ježibaba Křížalka, jež v umění čarodějném cvičí bubáčka Mezulánka, ustavičně naráží na schválnosti vodníka Vošploucha. Sousedské škorpení má za následek zvýšený výskyt ucháčů či cabrdupů, které je třeba postavit do latě. Pásmo příběhů o večerníčkové délce vyznává víru, že veškerá alotria se stejně jako v pohádkách Václava Čtvrtka co nevidět napraví. A co víc, různice rozparáděných postaviček znějí příjemně expresivně v místech, kde Jiří Kahoun dětem i jejich rodičům ukazuje, že mateřština není k zahození ani tehdy, strašíme-li věrohodně – v obecné češtině opepřené germanismy.

Jiří Kahoun (1942–2017), původním povoláním umělecký kovář a kameník, patřil k nejzkušenějším autorům beletrie pro děti nejmladšího školního věku. Spolupracovník Sluníčka upoutal už debutem Pískací kornoutek (1984, zfilmováno). Podle jeho námětů byly natočeny seriály Příhody včelích medvídků, Včelí medvídci od jara do zimy, Jak se mají včelí medvídci? (knižně 1992, 2005 a 2008 s ilustracemi Ivo Houfa) a Toronto Tom, kocour z Ameriky (knižně 1993 s ilustracemi Jitky Walterové). Později se vracel k jistotám pohádek o zvířatech, např. v cyklech Kamarádi v kožíšku (2013) či Co se zdá medvědům (2015). Pohádkovou závětí laureáta Zlaté stuhy za celoživotní dílo (2013) je humoreska V Dlouhonosech zlobí čerti (2016).

Lucie Dvořáková (1959) absolvovala ateliér filmové a televizní grafiky na VŠUP. Držitelka dvou Zlatých stuh doprovodila mj. díla Eduarda Petišky, Jiřího Žáčka, Ivony Březinové nebo Miloše Kratochvíla. Komickou drobnokresbou hrdinů baví začínající čtenáře jak v šestidílném seriálu Petra Stančíka o jezevci Chrujdovi (2014–2019), tak v posledních knihách Jiřího Kahouna. Prosazuje se též v animované tvorbě (Vážně nevážně, Slepice) a při výpravě televizních pořadů pro děti (říše Fanfárie na kanálu ČT :D). Za návrh cyklu ilustrací k Pohádkám ze středověku Martiny Drijverové získala čestné uznání jihokorejského festivalu Namibook Island Illustration Concours 2013.

JEŽIBABA NA KOLOBĚŽCE
Ilustrátor: Lucie Dvořáková
80 stran
Praha, Knižní klub 2015
ISBN:978-80-242-5156-1
Věk: (6+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace