Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

JEZEVEC CHRUJDA PROCHÁZÍ DIVOČINOUPETR STANČÍK – LUCIE DVOŘÁKOVÁ

Pátý díl příhod jezevce-všeuměla z lesa Habřince, jenž by si jako prototyp uměřených ctností výtečně rozuměl se Žabákem Kennetha Grahama, zastihuje Chrujdu v roli stavitele vílí vily. Číhá tu ale ještě někdo zavile vilný – odvěký sok tchoř Smradolf uchystal novou bleskovou ofenzivu. Když se k tomu přičte marnivost rozleptávající jezevcovo soužití s lasičkou Aničkou, je na malér zaděláno, a tak bude hrdina opět nucen vylézt z nory gentlemana a šarmantně zvítězit nade všemi extrémy. Znamená to sice pádit za padouchem a unesenou milou až na souostroví Velkedivy, leč naštěstí má po ruce sušenku tak suchou, aby tchoře umlčel. Petr Stančík se zatím řehtá samou láskou k češtině – tvůrce této komedie na pokračování jakožto vyznavač nonsensového básnění ví, že zvukové finty naší mateřštiny nejsou prvotně určeny k trápení žáka v pravopisných diktátech, nýbrž skýtají mu fantastickou možnost si zadovádět.

Petr Stančík (1968), básník, prozaik a esejista, vystupoval v literatuře až do roku 2006 pod pseudonymem Odillo Stradický ze Strdic. Studoval na PedF UK a na DAMU, pracoval jako režisér, textař a konzultant. V románu Pérák (2008) si dobírá protektorátní legendu o pražském supermanovi. Prahu za prusko-rakouské války učinil kulisou detektivní frašky Mlýn na mumie (2014, Magnesia Litera 2015). V tvorbě pro nejmenší čtenáře rozvíjí po úspěchu vegetariánského thrilleru Mrkev ho vcucla pod zem (2013) cyklus knih o jezevci Chrujdovi (2014–2018). Morgensternovské základy své poetiky připomněl v hříčce O díře z trychtýře (2016).

Lucie Dvořáková (1959) absolvovala ateliér filmové a televizní grafiky na VŠUP. Držitelka dvou Zlatých stuh doprovodila mj. díla Eduarda Petišky, Jiřího Žáčka, Ivony Březinové či Miloše Kratochvíla. Komickou drobnokresbou hrdinů baví začínající čtenáře jak ve Stančíkově seriálu o jezevci Chrujdovi (v předchozích svazcích Jezevec Chrujda točí film, Jezevec Chrujda staví nejdřív urychlovač a pak zase pomalič, Jezevec Chrujda našel velkou lásečku a Jezevec Chrujda dobývá vesmír), tak v pohádkách Jiřího Kahouna Ježibaba na koloběžce (2015) a V Dlouhonosech zlobí čerti (2016). Prosazuje se rovněž v animované tvorbě (Vážně nevážně, Slepice) a při výpravě televizních pořadů pro děti (říše Fanfárie na kanálu ČT :D). Za návrh cyklu ilustrací k Pohádkám ze středověku Martiny Drijverové obdržela čestné uznání jihokorejského festivalu Namibook Island Illustration Concours 2013.

JEZEVEC CHRUJDA PROCHÁZÍ DIVOČINOU
Ilustrátor: Lucie Dvořáková
28 nečíslovaných stran
Praha, Meander 2018
ISBN:978-80-7558-038-2
Věk: (5+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace