Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

JEZEVEC CHRUJDA OSTROUHÁ KŘENPetr Stančík, Lucie Dvořáková

Záludný tchoř Smradolf je padouch, který má víc životů než kočka a bijec z počítačové střílečky dohromady, takže na práh svého soka Chrujdy postavil květináč s pořádně invazivní rostlinou a číhá. Taková je výchozí situace šestého dílu eskapád všeumělského jezevce z lesa Habřince, jenž zas a znovu překonává meze své chrabrosti, aby dostál gentlemanským ideálům západní civilizace, jaké opěvovala třeba anglická literatura pro děti zlatého meziválečného věku. Na nezvanou bylinu roztahující se zakrátko všude po Chrujdově domácnosti platí jedině pohotově vynalezený vrtošlap, jelikož soused křeček zklamal tím, že má křeče a kořenů zla se nedohryže. V potrhlé zvířecí bajce o sotva pěti stech slovech, současně představující i autorovu svéráznou odpověď na evropskou migrační krizi, se dosavadní nečtenáři z mateřských škol dosyta zakření. Nejen nad úžasnou důvtipností své rodné řeči, kterou Petr Stančík hýčká jako málokdo, ale i z úlevy nad tím, že zlosyn zase ostrouhal.

Petr Stančík (1968), básník, prozaik a esejista, vystupoval v literatuře až do roku 2006 pod pseudonymem Odillo Stradický ze Strdic. Studoval na PedF UK a na DAMU, působil jako režisér, textař a konzultant. V románu Pérák (2008) si dobírá protektorátní legendu o pražském supermanovi. Prahu za prusko-rakouské války učinil kulisou detektivní frašky Mlýn na mumie (2014, Magnesia Litera 2015) a na sarkastickou kriminální notu vsadil i v novele Nulorožec (2018). Po úspěchu vegetariánského thrilleru Mrkev ho vcucla pod zem (2013) rozvíjí v tvorbě pro nejmenší čtenáře prozatím šestisvazkový cyklus knih příhod jezevce Chrujdy (od 2014). Morgensternovská východiska své poetiky dětem předvedl v hříčce O díře z trychtýře (2016), zaujetí středověkou alchymií doložil v pohádce Fíla, Žofie a Smaragdová deska (2018).

Lucie Dvořáková (1959) absolvovala ateliér filmové a televizní grafiky na VŠUP. Držitelka dvou Zlatých stuh doprovodila mj. díla Eduarda Petišky, Jiřího Žáčka, Ivony Březinové nebo Miloše Kratochvíla. Komickou drobnokresbou hrdinů baví začínající čtenáře jak v šestidílném seriálu Petra Stančíka o jezevci Chrujdovi (2014–2019), tak v posledních knihách Jiřího Kahouna. Prosazuje se též v animované tvorbě (Vážně nevážně, Slepice) a při výpravě televizních pořadů pro děti (říše Fanfárie na kanálu ČT :D). Za návrh cyklu ilustrací k Pohádkám ze středověku Martiny Drijverové získala čestné uznání jihokorejského festivalu Namibook Island Illustration Concours 2013.

JEZEVEC CHRUJDA OSTROUHÁ KŘEN
Ilustrátor: Lucie Dvořáková
28 stran
Praha, Meander 2019
ISBN:978-80-7558-071-9
Věk: (5+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace