Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

JEZEVEC CHRUJDA DOBÝVÁ VESMÍRPetr Stančík – Lucie Dvořáková

Bohové musejí být šílení – a stvořitelé příjemně praštěných pohádek se toho nejspíš drží. Tak jako spadlá láhev od koly ve známém filmu narušila zvyky kmene v africké poušti, rozčísne i odhozená tenisová raketa hravou absurditu zvířecí komunity v lese Habřinci, založenou na přepychové jazykové komice Petra Stančíka. Neohrožený Chrujda už napočtvrté osvědčí přičinlivost vlastní všem jezevcům bez usedlých návyků, když se pod patronací sůvičky Stáni nasouká do rakety přestavěné pro výzkum kosmu a zamíří vstříc Pidiluně, maličkaté oběžnici našeho Měsíce. Tamějším třínohým ufonkům se rázem stane autoritou, ačkoli je třeba počítat s tím, že jeho zákeřný protivník Smradolf ani tady neřekl poslední slovo. Střet dobra se škodolibostí asi postrádá mytickou sošnost Hvězdných válek, leč pozor: veškerá technika i zbraně v této vesmírné anekdotě jsou čistě bio!

Petr Stančík (1968), básník, prozaik a esejista, vystupoval v literatuře až do roku 2006 pod pseudonymem Odillo Stradický ze Strdic. Studoval na PedF UK a na DAMU, pracoval jako režisér a textař. Prahu za prusko-rakouské války učinil kulisou detektivní frašky Mlýn na mumie (2014, Magnesia Litera 2015). Pro dětské čtenáře rozvíjí po úspěšném thrilleru Mrkev ho vcucla pod zem (2013) sériové příhody tří kamarádů pod zkratkou H2O (H2O a tajná vodní mise, 2017; H2O a poklad šíleného oka, 2018; H2O a pastýřové snů, 2019; H2O a Zlaté slzy, 2021).

Lucie Dvořáková (1959) absolvovala ateliér filmové a televizní grafiky na VŠUP. Držitelka dvou Zlatých stuh doprovodila mj. díla Eduarda Petišky, Jiřího Žáčka, Ivony Březinové nebo Miloše Kratochvíla. Komickou drobnokresbou hrdinů baví začínající čtenáře jak v šestidílném seriálu Petra Stančíka o jezevci Chrujdovi (2014–2019), tak v posledních knihách Jiřího Kahouna. Prosazuje se též v animované tvorbě (Vážně nevážně, Slepice) a při výpravě televizních pořadů pro děti (říše Fanfárie na kanálu ČT :D). Za návrh cyklu ilustrací k Pohádkám ze středověku Martiny Drijverové získala čestné uznání jihokorejského festivalu Namibook Island Illustration Concours 2013.

JEZEVEC CHRUJDA DOBÝVÁ VESMÍR
Ilustrátor: Lucie Dvořáková
28 nečíslovaných stran
Praha, Meander 2017
ISBN:978-80-7558-011-5
Věk: (5+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace