Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

Jedna dvě v leseJana Kloučková Kudrnová, Petra Tomášková

Dvě autorky nadané darem vzbudit zvídavost, pět druhů aktivit venkovních i pod střechu, sedm kapitol, osmaosmdesát stran, nepočítaně obrázků, fotografií, her, úkolů a taky kamínků, šišek, stromů, lístečků, bobrů, křídel, žížal i hvězd na obloze – takový je vzorec knížky o hravé matematice. Ta v lesním zátiší neděsí abstraktní teorií ani nudným cifršpionstvím, ale stává se magickým klíčem k uchopení univerza, jenž spoléhá na přirozený zájem o okolí a odvěkou potřebu dosáhnout harmonie s vnitřním i vnějším světem. Les nabízí nevyčerpatelnou zásobu příležitostí, jak zahlédnout pravidelnost a procítit opakování, jak hledat souvislosti a posloupnosti, vnímat prostorové vztahy, obdivovat souměrnost a formulovat první matematickou zákonitost, třeba při pohledu na proměnlivý stín během procházky. Ostatně i sir Isaac Newton učinil nejzásadnější objevy právě při zdánlivě neužitečném pozorování přírody, o Leonardovi a Fibonaccim nemluvě. Jedna knížka plus ochotný dospělý průvodce plus neomezený počet posluchačů tak můžou ve výsledku vychovat další génie královny věd.

Petra Tomášková (1982) vystudovala obor učitelství matematiky a geografie na MFF a PřF UK. Věnuje se kreativní výuce matematiky v širokém záběru od žáčků posledních tříd mateřských škol až po gymnaziální studenty. Aktuálně je na rodičovské dovolené se svým čtvrtým dítětem.

Jana Kloučková Kudrnová (1981) absolvovala ateliér vizuální komunikace UTB a ateliér ilustrace na akademii Sztuk Pięknych imenia Jana Matejki v Krakově. Jako grafická designérka je činná ve svobodném povolání. Ilustrovala knížky Markéty Špačkové Proč krokodýl dělá vlny a Petry Bartíkové Proč řve lev na leva pro děti od tří let, dále interaktivní encyklopedie Tuláci ze světa zvířat Evy Bártové a Markéty Špačkové a Zima ve světě zvířat Markéty Špačkové a Ireny Kocí (vše 2018). Zájem o ekologii promítla i do výtvarné výbavy environmentálního zápisníku Změna je v nás, vydaného vzdělávacím centrem Tereza. Spolupracuje též s nakladatelstvím Argo.

Jedna dvě v lese
Ilustrátor: Jana Kloučková Kudrnová
88 stran
Brno, Host 2020
kniha, vázaná vazba
ISBN:978-80-275-0352-0
Věk: (OD 5 LET)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace