Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

JEDÉÉÉM!Ester Stará, Marie Urbánková

Platnou jízdenkou pro všechna jednostopá i dvoustopá vozidla, pro vlaky, plavidla a vznášedla prohánějící se touto knihařsky precizně zpracovanou publikací je chuť objevovat. Dvojverší komentující znázorněnou situaci pošťuchují zvědavce ke hře, protože na každé dvoustraně je zapotřebí přibrzdit a prozkoumat posuvné prvky i odklápěcí okénka, jež rozšiřují ilustrace o další dimenzi a pointu. Jedině tak se dá zjistit, co si rodinka veze na dovolenou, jak se svačí v kabině náklaďáku, kde námořník suší ponožky nebo jaký zakopaný poklad právě minul bagrista. Nenápadnou, leč nápaditou průvodkyní nejmenších badatelů je zcestovalá moucha Elka, která se coby černá pasažérka nejen drze veze, ale hlavně vše fotograficky dokumentuje. Kdo by chtěl v jízdě pokračovat po vlastní ose, může si z volné přílohy vystřihnout dopravní prostředky a drandit s nimi po rozkládací mapce, jelikož dalším skrytým pokladem knížky je míra její interaktivity.

Ester Stará (1969), absolventka oboru logopedie a surdopedie na PedF UK, se věnovala pedagogické práci, z níž čerpala podněty pro literární tvorbu určenou k rozvíjení komunikačních dovedností předškolních a školních dětí, např. Žežicha se nežíká (2004), Strč prst skrz krk (2008), Žvanda a Melivo (2009), Mařenka už říká Ř! (2012) či Povíš mi to? (2015). Od didakticky orientovaných textů se obrátila i k pohádkám a poezii pro děti školního věku. Knížka Chrochtík a Kvíkalka na cestě za blýskavým prasátkem (2012) s ilustracemi Martiny Matlovičové byla oceněna Zlatou stuhou. Některá díla vytvořila ve spolupráci s manželem, výtvarníkem Milanem Starým – mj. interaktivní publikaci Dům za mlhou (2013), básnickou sbírku Každý bulí nad cibulí (2017) a drobnou prózu Šedík a Bubi (2018), zohledňující specifické potřeby dyslektiků.

Marie Urbánková (1995) studuje v ateliéru filmové a televizní grafiky na VŠUP a věnuje se knižní ilustraci, animaci, pořádání workshopů a výtvarných dílen pro děti. Spolupracuje s časopisem Raketa. Ilustracemi doprovodila pohádku Milady Rezkové Tajemství za sněhovým knírkem (2017). Za ilustrace ke knize Jany Klimentové Trable s tátou (2018) získala Zlatou stuhu, za knihu Jedééém! (2018) byla nominována na výroční cenu Czech Grand Design.

JEDÉÉÉM!
Ilustrátor: Marie Urbánková
28 stran
Praha, POP – PAP 2018
ISBN:978-80-906625-9-9
Věk: (3+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace