Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

JEDÉÉÉM!Ester Stará, Marie Urbánková

Platnou jízdenkou pro všechna jednostopá i dvoustopá vozidla, pro vlaky, plavidla a vznášedla prohánějící se touto knihařsky precizně zpracovanou publikací je chuť objevovat. Dvojverší komentující znázorněnou situaci pošťuchují zvědavce ke hře, protože na každé dvoustraně je zapotřebí přibrzdit a prozkoumat posuvné prvky i odklápěcí okénka, jež rozšiřují ilustrace o další dimenzi a pointu. Jedině tak se dá zjistit, co si rodinka veze na dovolenou, jak se svačí v kabině náklaďáku, kde námořník suší ponožky nebo jaký zakopaný poklad právě minul bagrista. Nenápadnou, leč nápaditou průvodkyní nejmenších badatelů je zcestovalá moucha Elka, která se coby černá pasažérka nejen drze veze, ale hlavně vše fotograficky dokumentuje. Kdo by chtěl v jízdě pokračovat po vlastní ose, může si z volné přílohy vystřihnout dopravní prostředky a drandit s nimi po rozkládací mapce, jelikož dalším skrytým pokladem knížky je míra její interaktivity.

Ester Stará (1969) absolvovala logopedii a surdopedii na pražské PedF UK a poté se věnovala pedagogické práci, z níž čerpala podněty pro literární tvorbu. Zpočátku se zaměřovala na rozvíjení komunikačních kompetencí dětí v knížkách Žežicha se nežíká (2004), Žvanda a Melivo (2009), Mařenka už říká Ř! (2012) a Povíš mi to? (2015). Didaktickou linku uplatňovala i v pohádkových příbězích A pak se to stalo! (2010), Největší přání (2017), Šedík a Bubi (2018) či Milda a Milda: Jakou barvu má radost? (2019). Pohádka Chrochtík a Kvikalka na cestě za blýskavým prasátkem (2012) s ilustracemi Martiny Matlovičové získala Zlatou stuhu. Řadu děl vytvořila společně s manželem, výtvarníkem Milanem Starým.

 

Marie Urbánková (1995) studuje grafiku a vizuální komunikaci na VŠUP. Spolupracuje s časopisem Raketa. Ilustruje knížky pro děti v pestrém žánrovém rozpětí: např. poetický příběh Milady Rezkové Tajemství za sněhovým knírkem (2017), nonsensovou pohádku Noemi Cupalové Zvíře, které není vidět (2020), prózu Jany Klimentové Trable s tátou (2017, Zlatá stuha) či dopravní leporelo Ester Staré Jedééém! (2018, nominace na prémii Czech Grand Design).

JEDÉÉÉM!
Ilustrátor: Marie Urbánková
28 stran
Praha, POP – PAP 2018
ISBN:978-80-906625-9-9
Věk: (3+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace