Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

JE RÁNOJakub Plachý

Čtvercová autorská knížečka s osobitým výtvarným rukopisem Jakuba Plachého předkládá předškolákům rozcvičkovou anekdotu, v níž je nutno probudit ospalé Sluníčko, byť tomu se z vyhřátého pelechu tak jako Šrutovým králíkům z klobouku nechce. Jen hybaj, koule líná, když toho máš tolik na starosti! Vystrnadit z oblohy Měsíc, jenž coby samotář neváhá pracovat přesčas, vyčistit si zuby, potrestat pár nádivů, kteří odmítají nosit sluneční brýle, poplkat si s mráčky nad koktejlíkem a taky poslat trochu přebytečné energie do solárních panelů, aby měli fotovoltaičtí šíbři pro dnešek vyděláno. Minimalistickou dumku s příjemně ztřeštěným písmem korunuje kreslířovo upozornění, ať ji nečteme v neděli – ne snad z důvodu, že každý sedmý den je nebeský pohodář úplně k nepoužití, nýbrž proto, že zvlášť ve společnosti zběsile orientované na výkon je žádoucí pravidelný oddech.

Jakub Plachý (1989) dokončuje studia VŠUP v ateliéru ilustrace a grafiky Juraje Horvátha. Zabývá se knižní a plakátovou grafikou, spolupořádá výtvarné festivaly a workshopy, s přáteli provozuje galerii a knihkupectví Xao. Fenomén české autorské knihy obohatil zevrubnou encyklopedií močení Velká kniha čůrání (2013). Jeho kresby doprovázejí i povídkový sborník o zkušenostech mladých migrantů Jinde! (2016) nebo nové české vydání (2011) sci-fi satiry Zelňačka Reného Falleta.

JE RÁNO
Ilustrátor: Jakub Plachý
28 nečíslovaných stran
Praha, Baobab 2019
ISBN:978-80-7515-097-4
Věk: (3+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace