Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

JAN WOOD – CHLAPEC, KTERÝ ZASADIL STROMIva Vodrážková

Jan Wood není obyčejný chlapec – vyřezal ho australský domorodec ze dřeva posvátného eukalyptu pokáceného hamižnými dřevorubci. Oživení hrdiny, připomínající variaci na Otesánka či Pinocchia, tu však není jediným magickým prvkem. Klučina vyrůstající u pěstounů začne být v dospívání přitahován ke svým původním kořenům: Otesánkova lačnost se u něj projevuje bezbřehou zvídavostí, s Pinocchiem ho spojuje puzení opustit stěny rodičovského domu. Z Austrálie se i se svým didgeridoo dostává až do Londýna, do Izraele, ba i do Prahy, kam ho zavádí pověst o Golemovi. Jeho příběh nelze číst jako realistické vyprávění. Prolínají se v něm mýty Austrálců a biblické narážky s vlivy judaismu i východních filozofických proudů, jelikož Jan hledá poučení u kultur nedotčených civilizací a dává přednost přímému, leckdy i mystickému prožitku. Jedinými ukazateli na jeho cestě jsou láska, přirozenost a intuice, tedy předpoklady nutné pro udržení života na naší planetě.

Iva Vodrážková (1951) po absolvování PdF UP v Olomouci pracovala jako učitelka výtvarné výchovy. V současnosti vyučuje výtvarné předměty na ZUŠ. V době tzv. normalizace, kdy režim její rodinu pronásledoval, vydávala se svým manželem, hudebníkem Mirkem Vodrážkou, vlastní samizdaty a aktivně se podílela na aktivitách kulturního undergroundu. Ve volné tvorbě se zabývá malbou, kolážemi z recyklovaných textilií a výrobou objektů z přírodnin. Uměleckými díly tak vyjadřuje své ekologické postoje.

JAN WOOD – CHLAPEC, KTERÝ ZASADIL STROM
Ilustrátor: Iva Vodrážková
88 stran
Praha, Práh 2017
ISBN:978-80-7252-616-1
Věk: (8+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace