Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

Jak se dostat z maléruPetra Štarková

Neznalost zákona neomlouvá. Předpisy jsou tu ale od toho, aby nás chránily, byť v nich nezřídka tápou i sami dospělí, natožpak osoby definované jako mladiství. Dvaadvacet kapitol ilustrovaného občanskoprávního průvodce uvozuje přísloví či rčení předznamenávající téma, jemuž se v rodině ani ve škole obvykle nedopřává pozornosti. Dětské čtenáře o tom přesvědčí zkušenost trojice spolužáků, kteří vylekaně a nechápavě sledují ekonomický propad rodiny jednoho z nich, přičemž naivní snahou o pomoc ze sebe málem učiní zločince. Jejich tápání autorce poslouží jako spojnice pro nastolování otázek i jako východisko pro výklad naučného charakteru, praktické tipy i potřebné odlehčení. Záslužný přehled naprostých základů právní gramotnosti neskrývá, že v našem životě číhají různá úskalí. Snaží se dítěti ukázat ideální scénář jejich řešení a posiluje v něm důvěru ve státní instituce a jimi zřizované sociální služby. Ruku v ruce s osvětovým úkolem kráčí výchova k občanské zodpovědnosti, a tak doufejme, že ji čtenáři po dovršení dospělosti projeví i u voleb.

Petra Štarková (1975), absolventka psychologie na FF UP, se vedle odborné praxe věnuje literární tvorbě. Zahájila ji sci-fi povídkami a teď píše hlavně pro děti středního školního věku. Po autorské pohádce Pirát jménem Šampaňský (2015) vydala v edici Má to háček nakladatelství Pasparta trojici próz pojednávajících o znevýhodněných a problémových žácích Lukáš a profesor Neptun (2017), Můj brácha Tornádo (2018) a Pravidla skutečných ninjů (2019). Za populárně pojatou propedeutiku Jak to chodí v lidské hlavě (2016) byla nominována na Zlatou stuhu.

Libor Drobný (1984) vystudoval klasickou animaci na UTB a prosazuje se jako ilustrátor, grafik a animátor se širokým polem působnosti. Spolupracuje s dětskými časopisy – např. s časopisem Špuntíci a s Mateřídouškou, v níž zveřejňoval komiks Suri & Kata, vydaný i knižně. Pro vydavatelství Albi ilustruje deskové hry a cestovatelské zážitkové deníky, doprovodil desítky učebnic. S autorkou spolupracoval už na publikaci Jak to chodí v lidské hlavě.

Jak se dostat z maléru
Ilustrátor: Libor Drobný
120 stran
Praha, Portál 2020
kniha, vázaná vazba
ISBN:978-80-262-1638-4
Věk: (OD 8 LET)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace