Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

JAK MARTA ZKROTILA DRAKAAlena Wagnerová – Jitka Němečková

Ježíšova souputnice Marta, která ve vyhnanství při ústí řeky Rhôny osvobodila město Nerluc (dnešní Tarascon) ze spárů draka Tarasqua, je postavou natolik inspirující, že se každoroční průvod na počest této světice stal součástí nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Jak zaznamenal rukopis Legenda aurea, jehož řádky uchovaly toto provensálské podobenství i dalším staletím, přemohla Marta saň beze zbraně, jen pomocí zkřížených ratolestí a líbezného zpěvu, načež si obludu připoutala k opasku a vykročila s ní k hradbám. Ať už však zvíře ztělesňuje nevítaného pohana z ciziny, nebo je obecným znázorněním Zla kajícně lezoucího ke křížku, je z prvotní drsné reakce nerluckých měšťanů zřejmé, že bez odpuštění se smír neobejde. Úsporná, a přece výmluvná adaptace látky z pera Aleny Wagnerové je povýšena kresbami, jejichž oranžové světlo nad hnědými figurami povzbuzuje dobrotu srdce. Vždyť snášenlivost si ani jiný zázrak nežádá.

Alena Wagnerová (1936) vystudovala biologii, pedagogiku a teatrologii na brněnské MU a všem oborům se i prakticky věnovala. Autorsky se prosadila v Plameni a Literárních novinách a v psaní pokračovala po odchodu do SRN roku 1969. S největším ohlasem se setkal její reportážní esej o odbojové skupině Předvoj Neohlížej se, zkameníš (1968), dále próza Dvojitá kaple (něm. 1982, č. 1991) a životopisy Sidonie Nádherné, Mileny Jesenské či Jiřího Weila. V knihách Odsunuté vzpomínky, Neodsunuté vzpomínky, A zapomenuti vejdeme do dějin podchycuje orální historii sudetských Němců. Žije v Saarbrückenu a Praze. Dětským čtenářům se držitelka cen Pelikán 2005 a Gratias agit 2017 představuje poprvé.

Jitka Němečková (1963) absolvovala SPŠ grafickou v Praze, působila ve vydavatelství Pressfoto a jako propagační grafička v DTP studiích. Z jejích drobnějších prací vyniká cyklus ilustrací pro expozici Návštěvnického centra Národního parku Podyjí. Pro španělské nakladatelství Pandora vytvořila sadu 30 bibliofilií, z nichž každá obsahuje 25 výjevů shrnujících dějiny regionu Andalusie (připravuje se). Ilustračně přispěla do pohádkového špalíčku Vánoční kniha (2012) a zabývá se i výrobou šperků.

JAK MARTA ZKROTILA DRAKA
Ilustrátor: Jitka Němečková
44 nečíslovaných stran
Praha, Argo 2017
ISBN:978-80-257-2101-8
Věk: (8+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace