Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

JAK MAMINKA VYPRÁVĚLA O 20. STOLETÍMICHAELA VETEŠKOVÁ

V roce osmičkových výročí bylo nabíledni, že vyjde řada odborných i beletristických titulů zaměřených na milníky dějin československého státu. Michaela Vetešková je podle návodu rozhlasového režiséra Karla Weinlicha zpracovala v reportážní pohádce: nové variantě autorského pohádkového vyprávění, která dětem přibližuje vrcholné dějinné události dialogickou formou. Po sedm večerů se tak se dvěma malými posluchači vrací nejen k rozpadu Rakouska-Uherska, ke vzniku ČSR, k mnichovské dohodě, únorovému puči a invazi vojsk Varšavské smlouvy, ale zprostředkovává jim i atmosféru první republiky, život v protektorátu nebo vklad osobností stojících v čele státu. Epizody založila na jednoduché gradaci: maminka- -vypravěčka se v páternosteru pokaždé zastaví v konkrétním dějinném okamžiku a prožije určitou událost. Ilustrace Lenky Jasanské s dokumentární přesností navodí atmosféru jednotlivých dekád a k dispozici je také „vysvětlovníček“, přikládající další historické souvislosti.

Michaela Vetešková (1970) po vystudování FF UP v Olomouci pracuje v Českém rozhlase, v současnosti jako vedoucí redakce kulturního zpravodajství. Na Vyšší odborné škole publicistiky vede semináře o specifikách rozhlasové žurnalistiky. Pro děti napsala reportážní pohádky Jak maminka vylezla na strom (2011) a Jak maminka vylezla na věž (2012), pro předškolní publikum knížku O Picimínkovi a Vlakáčkovi (2015, s ilustracemi Lucie Seifertové). Většina jejích příběhů se dočkala rozhlasového nastudování.

Lenka Jasanská (1964) absolvovala pražskou SUPŠ a studovala kulturologii na FF UK. Od roku 1990 působí v reklamě, ilustruje knihy pro děti a graficky vypravuje výtvarné katalogy či bibliofilie. Kniha Himálajské pohádky (2012) v převyprávění Miroslava Pošty s jejím obrazovým doprovodem získala Zlatou stuhu za nakladatelský počin. Ilustrovala též výbory pohádek Jana Vladislava Propánakrále! (2013) a Ilsy Weberové Dobrodinec Báruch – židovské pohádky (2015).

JAK MAMINKA VYPRÁVĚLA O 20. STOLETÍ
Ilustrátor: Lenka Jasanská
56 stran
Praha, Radioservis a Verzone 2018
ISBN:978-80-88286-02-8 (Radioservis)
ISBN:978-80-87971-24-6 (Verzone)
Věk: (7+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace