Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

JÁ, FINISVÁCLAV DVOŘÁK

Česká science fiction nemá v posledních letech mnoho autorů, kteří by dokázali psát pro děti, a přitom neodradili ani starší čtenáře. Václav Dvořák svou druhou knihou dokazuje, že i domácí autoři svedou napsat napínavou, vynalézavě zkomponovanou knihu v žánru, kde u čtenářů vládne anglosaská produkce. Petr žije v době, kdy ze Země mizejí osmiletí chlapci, on sám ale zůstal, i když je mu už dvanáct. Když ale zmizí také jeho mladší bratr, vydá se jej hledat. Po sérii dramatických událostí, kdy je v ohrožení života i příčetnosti, se ocitá na cizí nehostinné planetě, kde se seznámí se skupinkou kluků, kteří podobně jako on unikli před únosem mimozemskou civilizací, přičemž uvízli v půlce trasy. Dvořákův román vyniká dynamickým, místy vyloženě akčním dějem a výtečně modelovanými postavami, v nichž nescházejí hrdinové, slaboši a zrádci. A také promyšlenou kompozicí, v níž se střípky souvislostí postupně skládají v plastický obraz velkolepého ohrožení (a záchrany) planety a lidstva.

Václav Dvořák (1976) absolvoval Fakultu strojní Technické univerzity v Liberci a v současnosti zde působí jako docent na katedře energetických zařízení. V roce 2018 vydal ve vlastním nakladatelství kriticky i čtenářsky úspěšný román Písečníci a bludný asteroid, román Já, Finis si navzdory nabídkám zavedenějších nakladatelství také vydal sám.

Jakub Cenkl (1982) vystudoval výtvarnou výchovu na PedF UP v Olomouci a poté působil jako grafik ve studiích. Nyní je činný jako ilustrátor ve svobodném povolání. Spolupracuje s časopisem Raketa a s nakladatelstvím B4U Publishing, pro něž ilustracemi doprovodil mj. interaktivní knihu Mise: Zachraň planetu (2016), uměleckonaučné encyklopedie Za zajímavostmi světa (2017), Za zvířaty světa (2017), Příběhy obrazů a soch (2018) a Příběhy staveb (2018). Je výtvarníkem mobilní aplikace Skryté příběhy, která spojuje trasy rodinných výletů s poznávacími hrami.

JÁ, FINIS
Ilustrátor: Jakub Cenkl
292 stran
Liberec, Václav Dvořák 2020
ISBN:978-80-270-7635-2
Věk: (12+)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace