Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

JÁ, FINISVÁCLAV DVOŘÁK

Česká science fiction nemá v posledních letech mnoho autorů, kteří by dokázali psát pro děti, a přitom neodradili ani starší čtenáře. Václav Dvořák svou druhou knihou dokazuje, že i domácí autoři svedou napsat napínavou, vynalézavě zkomponovanou knihu v žánru, kde u čtenářů vládne anglosaská produkce. Petr žije v době, kdy ze Země mizejí osmiletí chlapci, on sám ale zůstal, i když je mu už dvanáct. Když ale zmizí také jeho mladší bratr, vydá se jej hledat. Po sérii dramatických událostí, kdy je v ohrožení života i příčetnosti, se ocitá na cizí nehostinné planetě, kde se seznámí se skupinkou kluků, kteří podobně jako on unikli před únosem mimozemskou civilizací, přičemž uvízli v půlce trasy. Dvořákův román vyniká dynamickým, místy vyloženě akčním dějem a výtečně modelovanými postavami, v nichž nescházejí hrdinové, slaboši a zrádci. A také promyšlenou kompozicí, v níž se střípky souvislostí postupně skládají v plastický obraz velkolepého ohrožení (a záchrany) planety a lidstva.

Václav Dvořák (1976) pracuje jako vysokoškolský profesor v oboru aplikovaná mechanika. Svá vesmírná dobrodružství si vydává sám a sklízí s nimi úspěchy jak u čtenářů, tak odborníků na literaturu pro děti a mládež. Jeho první knihou byli Písečníci a bludný asteroid (2018). Druhá kniha, Já, Finis (2020), je o chlapci, jenž se snaží zachránit svého bratra před nepřátelskými mimozemšťany. Pokračování Písečníků pod názvem Písečníci a probuzení krále jsou jeho třetí knihou.

Jakub Cenkl (1982) vystudoval výtvarnou výchovu na PedF UP v Olomouci a poté působil jako grafik. Nyní je činný jako ilustrátor ve svobodném povolání. Spolupracuje s časopisem Raketa a nakladatelstvím B4U Publishing, pro něž ilustracemi doprovodil mj. uměleckonaučné encyklopedie Za zajímavostmi světa (2017), Za zvířaty světa (2017), Příběhy obrazů a soch (2018) a Příběhy staveb (2018). Za ilustrace knihy Finis (2020) Václava Dvořáka obdržel cenu Zlatá stuha.

JÁ, FINIS
Ilustrátor: Jakub Cenkl
292 stran
Liberec, Václav Dvořák 2020
ISBN:978-80-270-7635-2
Věk: (12+)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace