Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

Já, chobotniceMagdalena Rutová

Je neoddiskutovatelným vědeckým faktem, že chobotnice jsou nadány mimořádným intelektem. A jedna výjimečná zástupkyně tohoto druhu se naučila číst i psát, až zatoužila žít jako lidé – nebo je alespoň poznat. Najít si mezi nimi nové kamarády. Dozvědět se, proč posílají na dno moří tolik úžasných vynálezů v podobě potrhaných rybářských sítí, nefunkčních mobilů či plastových lahví. A její sen se splní – nákladní loď ji přiveze do velkoměsta, kde si postaví originální dům, poradí si s bankovním lupičem, zajde na koncert, odrazí xenofobní útok v supermarketu a pořádá velkou párty. Autorská kniha Magdaleny Rutové vyniká mimořádnou myšlenkovou svěžestí a humorným nadhledem, důsledně totiž setrvává u perspektivy hlavonožce, který se ve světě lidí diví tolika věcem. Sympatická vypravěčka však nad ničím neohrnuje nos, jen našemu konání velmi kultivovaně nastavuje zrcadlo. Text rozvíjejí detailní a prokomponované celostránkové ilustrace, na nichž pochopitelně jako hlavní aktér nikdy neschází činorodá chobotnice.

Magdalena Rutová (1988) vystudovala ateliér ilustrace a grafiky na VŠUP v Praze. Založila a provozuje linorytovou fotobanku Linostock, svými ilustracemi doprovodila např. knihu Do vesmíru! Jakuba Čermáka (2017), Neskutečná dobrodružství Florentina Flowerse Marka Tomana (2019, Zlatá stuha za výtvarnou část) či prózu pro děti Rajčaťáci a Banáni Petra Váši (2023). Úspěch sklízí i její autorská tvorba, audiokniha
s dokreslovacím sešitem Radio BUCH (2018) či velkoformátová Já, chobotnice (2022), dvojnásobně oceněná Zlatou stuhou za literární část v kategorii beletrie pro děti a rovněž jako výtvarný počin roku. 

Já, chobotnice
Ilustrátor: Magdalena Rutová
36 stran
Praha, Baobab 2023
kniha, vázaná vazba
ISBN:978-80-7515-156-8
Věk: (7+)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace