Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

WILLIAM & MERIWETHER: NEOČEKÁVANÝ ROBOTÍ EXODUSTaťána Rubášová, Jindřich Janíček

Dva vysoce inteligentní stroje – nesoucí křestní jména prospektorů amerického Západu Williama Clarka a Meriwethera Lewise – v komiksovém příběhu Podivuhodná robotí expedice zažily pocit známý z finále filmu Planeta opic, avšak tím jejich mise nekončí. Po návratu na základnu jim procesory málem jiskří hrůzou. Město čelí ekologické katastrofě a vládne v něm komuna, před jejímiž dráby se musejí klidit, takže co nevidět dorazí na další „šrotoviště“ předešlé civilizace a nalézají další „náhradní díly předků“. Jak je patrno, má tahle antiutopie daleko do intergalaktického hašteření kosmických ras v seriálu Futurama. Kyberbalada Taťány Rubášové je naopak vystavěna na principu nechápavosti, v níž si plechoví hrdinové naprogramovaní podle zásad Isaaca Asimova ani nedovedou představit, jakou hanebnost člověk na sobě i na přírodě spáchal. Není věru důvod k optimismu, nicméně libretistka tento odstup ještě zvýrazňuje jazykovými narážkami – vytváří tak tragikomedii plnou omylů, jejíž humor skrz slzy chutě konkuruje technokratickému ostrovtipu studentů matematicko-fyzikálních fakult.

Taťána Rubášová (1988) vystudovala scenáristiku a dramaturgii na FAMU. Pracovala jako redaktorka v České televizi. S krátkometrážním snímkem Na Knížecí (2014) zvítězila v projektu My Street Films, vypisovaným ve spolupráci s londýnským dokumentárním festivalem; s remakem Americké krásy (2014) zvítězila v soutěži Done in 60 Seconds. Vedle prvního svazku Williamových a Meriwetherových příhod Podivuhodná robotí expedice (2016) se zasloužila i o libreto sci-fi komiksu Přicházíme v míru ve jménu lidstva (2015, obojí s J. Janíčkem).

Jindřich Janíček (1990) absolvoval obor animovaná tvorba na zlínské UTB a ateliér ilustrace na VŠUP, kde dále studuje jako doktorand. Věnuje se knižní i časopisecké ilustraci, tvorbě sítotiskových plakátů a designu. Ilustroval mj. soubor deníkových zápisků svého pradědečka-legionáře K večeru spustil se déšť (2016), dobrodružný román Jeana–Clauda Mourlevata Řeka, která teče pozpátku (2016) nebo knihu vzpomínek investigativního novináře Jaroslava Spurného Jací jsme dnes (2018). Za komiks 75 stupňů Fahrenheita získal cenu Czech Grand Design 2018 v kategorii ilustrátor roku. S grafičkou Nikolou Janíčkovou provozuje studio a nakladatelství Take Take Take, sám řídí nakladatelství Fake Fake Fake.

WILLIAM & MERIWETHER: NEOČEKÁVANÝ ROBOTÍ EXODUS
Ilustrátor: Jindřich Janíček
96 stran
Praha, Labyrint 2019
ISBN:978-80-87260-98-2
Věk: (12+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace