Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

Hurá do muzeaPavlína Pitrová

Kniha s podtitulem Průvodce světem sbírek a poznání pro děti je netradiční encyklopedie věnovaná dětem, které zajímá historie a také to, jak odborníci představují veřejnosti důležité artefakty. Co je to muzeum a jak se v něm vlastně jednotlivé předměty objevují? Začíná se vysvětlením základních pojmů, jako jsou exponát, depozitář, restauratérská dílna a podobně. Zorientovat se můžeme podle názorné časové osy, která je důležitá i pro určení doby vzniku popisovaných exponátů. Patřičný prostor je věnován českým muzeím a největším pokladům, které ukrývají (korunovační klenoty, Věstonická Venuše, relikviář svatého Maura, Vyšehradský kodex). Tematické nitky vedou přes nejrůznější povolání, která s muzeem souvisejí (archeolog, etnolog, ekonom...), až k přehledné mapě muzeí v ČR a také v Evropě. Publikace s bohatými ilustracemi přináší množství užitečných fakt a začínajícího historika či archeologa nepochybně potěší.         

Pavlína Pitrová (1973) vystudovala výtvarnou školu Václava Hollara v Praze a následně etnologii na FF UK v Praze. Připravuje vzdělávací programy pro Národní galerii a Národní muzeum, což ji inspirovalo k vydávání naučných knih pro děti a mládež. Spolupracuje s nakladatelstvím Fragment, kde se představila knihou Český rok, lidové tradice a zvyky (2016) a navázala na ni edukační publikací Hurá do galerie (2019).

Kateřina Perglová (1984) vystudovala výtvarnou výchovu na PedF UK v Praze. Ilustrovala obě nejnovější knihy Pavlíny Pitrové (Hurá do galerie, Hurá do muzea) a je autorkou komiksu Kačka a Mops, jehož první díl byl v roce 2021 nominován na komiksovou cenu Muriel. Svými ilustracemi se podílí na vzdělávacích kampaních Pražského dopravního podniku a Ropid.

Hurá do muzea
Ilustrátor: Kateřina Perglová
80 stran
Praha, Fragment 2021
kniha, vázaná vazba
ISBN:978-80-253-5036-2
Věk: (7+)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace