Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

HudebníčekPetr Nikl - Miroslav Černý

Vydáme se tu od A (což jsou „dva žebříky, co se o sebe opřely“) až po Z („klikyhák na šířku“), žel bez znaků s diakritikou, leč s tajnosnubným Ch. Muzicírující abecedář však nemíří k předškolákům, kteří kód jazyka teprve prolamují, nýbrž k těm, kdo už v něm odhalili hodnotu, díky níž se lze povznést do výšin svébytné tvůrčí hry. I v projektu Jinotaje opic byla tužka Petra Nikla v roli poety-ilustrátora fascinována písmeny vyjadřujícími okolní svět, nicméně teď se činí s důrazem na melodiku, neboť naše ústa umějí každou částečku řeči obléct a rozezvučet, i kdyby to byla souhláska – neboli přísně fyzikálně vzato šum. V duetu s dalším životním multiinstrumentalistou, který tak jako Petr Pan ještě nemíní opustit prostor zaručující právo na dětské snění, se zrodil artefakt o potenciálu naší řeči. O jeho komplexnosti nás přesvědčí zhudebnění těchto morgensternovských samomluv na přiloženém CD, kde se jich zmocnil ansámbl nástrojů a hlasů v pestré paletě aranží od rozjuchané maškarády, přes hebkost à la Yann Tiersen až k naléhavosti operní árie.

Petr Nikl (1960), spoluzakladatel umělecké skupiny Tvrdohlaví a laureát Ceny Jindřicha Chalupeckého 1995, vystudoval AVU. Jeho záběr sahá od malby až po performance v oboru divadla a hudby, např. v kapele Lakomé Barky. Zasněné vidění světa promítl několikanásobný držitel Zlaté stuhy a prémie Nejkrásnější kniha roku mj. do autorských knih Pohádka o Rybitince (2001), O Rybabě a mořské duši (2002), Lingvistické pohádky (2006), Záhádky (Magnesia Litera za knihu roku 2008), Blázníček (2009), Přeshádky (2010) či Jinotaje opic (2017). Jeho interaktivní výstava Krajina fantazie a hudby se stala součástí českého pavilonu na EXPO 2005 v Aichi.

Miroslav Černý (1965), absolvent učitelství češtiny a výtvarné výchovy na PdF MU, působí jako pedagog, hudebník a výtvarník. Ilustruje povětšinou vlastní pojednání, např. Odkryj zem, otevři čas nebo Hudební nástroje strunné drnkací. Vedle tandemu s Petrem Niklem, s nímž připravil např. konceptuální pořad Vlci v srdci, spolupracuje s výtvarníkem Petrem Sísem a komponuje hudbu pro inscenace J. A. Pitínského. Coby „pastýř nástrojů“, který s třiceti kolegy vtiskl veršům z Hudebníčku i písňovou podobu, se zabývá rovněž stavbou citer.

Hudebníček
Ilustrátor: Miroslav Černý
Ilustrátor: Petr Nikl
120 nečíslovaných stran + CD (stopáž 64:10)
Praha, Meander 2020
kniha, vázaná vazba
ISBN:978-80-7558-126-6
Věk: (OD 11 LET)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace