Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

HRAVOUKATereza Vostradovská

Čím se živí lesní včely, že jejich med chutná jinak než luční? K čemu je důležité bahno na dně rybníka a jak vypadá kyprej? To vše se děti dozvědí z Hravouky. V encyklopedii pro předškoláky i starší děti se věcnost předávaných informací snoubí s kouzly příběhu o svědomité myšce, která očekává vzácnou návštěvu tetiček z města a ráda by jim zevrubně představila svůj domov. Vyzbrojena lupou, deníčkem a zvídavostí začíná s nakažlivým nadšením prozkoumávat okolí podzemní nory, les, rybník i zahradu. Text sestává hlavně z monologů a průpovídek, jimiž badatelka komentuje svá pozorování a nenápadně ponouká k nápodobě též čtenáře. Ti se tak stávají bezprostředními svědky zrodu neobvyklé příručky, jejíž ilustrace sice respektují naučný cíl, nicméně najde se v nich prostor i pro komiks a humor. A chtějí-li statické výjevy rozpohybovat, je jim k dispozici aplikace pro mobilní telefony a tablety, díky níž okolí myščiny nory ožije, zaplní se zvuky a reaguje na podněty dítěte.

Tereza Vostradovská (1988) vystudovala filmovou a televizní grafiku na VŠUP. Zabývá se ilustrací, animací, grafickým designem a vede výtvarné workshopy. Její ilustrace doprovázejí leporelo Robina Krále Franta spadl blízko školy (2015) a kuchařskou pohádku Markéty Hrubešové Pan Brambora a jeho kamarádi (2017). Pro předškolní a mladší školní čtenáře vydala Hravouku (2016) a Hravocestu (2021), dvě autorské obrazové knihy o přírodě, k nimž je k dispozici i interaktivní aplikace pro počítače a herní konzole. Oba tituly byly zařazeny mezi Nejkrásnější české knihy roku (vždy 3. místo v kategorii učebnice a didaktické knihy). Hravouka získala Zlatou stuhu za text a nominaci na cenu Magnesia Litera; byla přeložena do angličtiny, němčiny, francouzštiny a španělštiny.

HRAVOUKA
Ilustrátor: Tereza Vostradovská
52 nečíslovaných stran
Praha, Běžíliška 2016
ISBN:978-80-906467-1-1
Věk: (4+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace