Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

HravocestaTereza Vostradovská

Cestou z lesa k potoku potká malá ušatá myška skřivana, kvapníka a křečka, zakuklenou larvu, ťuhýka i „létající drahokam“, rozšlápne zralou pýchavku, mine vývržky dravců a dá se do řeči s mřenkou. Hravocesta je neméně atraktivním pokračováním velkoformátové obrazové encyklopedie Hravouka, kterou následuje s pětiletým odstupem a opět zdařile propojuje poučení se zábavou. Tentokrát se sečtělá myška-badatelka vypraví do města, aby zjara oplatila návštěvu svým tetičkám. Svědomitě se na cestu připravuje, studuje mapu, sleduje počasí, zpravuje o svém výletu zvířecí kamarády. Ve svém netradičním cestovatelském deníku komentuje vše, co ji cestou zaujme („když cesta kříží vrstevnici, tak určitě nevede po rovině“, „skřivani už přiletěli z jižní Afriky“), a pečlivě si zaznamenává, co nového se dozví („ťuhýk jí vysvětlil, že kdyby nebyly meze, pole už by dávno spláchla voda“). Dobrodružné je nocování na ostrově i cesta přes černou skládku před městem. Kromě poutavého popisu přírody a srozumitelných výkladových zkratek poukazuje Hravocesta také na význam ochrany životního prostředí a nabízí možnost otestovat si nově nabyté znalosti o přírodě jednoduchou vědomostní hrou přímo na předsádce knihy.

Tereza Vostradovská (1988) vystudovala filmovou a televizní grafiku na VŠUP. Zabývá se ilustrací, animací, grafickým designem a vede výtvarné workshopy. Její ilustrace doprovázejí leporelo Robina Krále Franta spadl blízko školy (2015) a kuchařskou pohádku Markéty Hrubešové Pan Brambora a jeho kamarádi (2017). Pro předškolní a mladší školní čtenáře vydala Hravouku (2016) a Hravocestu (2021), dvě autorské obrazové knihy o přírodě, k nimž je k dispozici i interaktivní aplikace pro počítače a herní konzole. Oba tituly byly zařazeny mezi Nejkrásnější české knihy roku (vždy 3. místo v kategorii učebnice a didaktické knihy). Hravouka získala Zlatou stuhu za text a nominaci na cenu Magnesia Litera; byla přeložena do angličtiny, němčiny, francouzštiny a španělštiny.

Hravocesta
Ilustrátor: Tereza Vostradovská
60 stran
Praha, Běžíliška 2022
kniha, vázaná vazba
ISBN:978-80-88360-09-4 (Běžíliška)
Věk: (5+)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace