Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

HOROROVÁ ČÍTANKAJAN NEJEDLÝ

Krvavé koleno, černá ruka, oživlé mrtvoly, pánové s bonbony a zešílevší rodiče. Ale také pískoviště, v němž se utopí všechny děti, vraždící kolotoč nebo autobus, který veze zdravé lidi do blázince. V další sbírce současné lidové slovesnosti se Jan Nejedlý zaměřuje na novodobé povídačky a báchorky, které si děti (a jejich rodiče) vymýšlejí pro sourozence a kamarády. Někdy jde o veselé příběhy, jindy o čisté horory s tragickými konci, ale většinou vždy s humornými prvky. Krátké anekdoty postupně vystřídají delší útvary, někdy vygradované do situací groteskních i hrozivých zároveň, jindy založené na banálních drobnostech, které ale mohou mít děsivý význam – zejména zvuky tajemných kroků, hlasů či třeba kapek, všelijaký šelest a šramot. Strašidelnou legraci pro děti všech věkových kategorií dobře doplňují rozjívené ilustrace Jaromíra Plachého, které v některých případech přecházejí do krátkých kreslených vtipů nebo komiksových stripů.

Jan Nejedlý (1971) absolvoval PedF UK a pracoval jako učitel a publicista, nyní vede měsíčník Rodina a škola. Zájem o surrealismus, patafyziku a spodní patra lidové tvořivosti vtělil do bestiáře městských mýtů Nová pražská strašidla (2012) a do encyklopedií lidového humoru Po práci legraci I–III (s Jakubem Šofarem, 2016–2018). Školkový a školní humor shrnul do výborů Mistr sportu skáče z dortu (2014), Malý humorista (2016) a Tři naháči na tryskáči (2019), dále uspořádal výbor z tvorby surrealistického básníka Karla Šebka Dívej se do tmy, je tak barevná (1996) a antologii erotických textů Jezdec na delfíně (2005, s Radimem Kopáčem). Uplatňuje se i jako scenárista dadaistických klipů.

Jaromír Plachý (1986) studoval v ateliéru animace na VŠUP. Věnuje se tvorbě počítačových her, animaci, ilustraci a komiksu. Pro studio Amanita Design vytvořil počítačové hry Botanicula (2012), Chuchel (2019) a Happy Game (2021), za něž získal řadu ocenění doma i v zahraničí. Sérií stripů Jiné světy (2007–2011) a knihou komiksů Kmen a jiné příběhy (2007) upoutal porotce festivalu Komiksfest. Ilustroval antologie lidového a školkového humoru ve výběrech Jana Nejedlého (Mistr sportu skáče z dortu, Malý humorista, Hororová čítanka), vydává také autorské knihy pro nejmenší (třídílné leporelo Naše prasátko, 2020 a dál, nonsensová poezie Básně z dásně, 2020).

HOROROVÁ ČÍTANKA
Ilustrátor: Jaromír Plachý
136 stran
Praha, Meander 2019
ISBN:978-80-7558-078-8
Věk: (6+)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace