Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

HISTORIE ČECHŮ V USARenáta Fučíková

Jak se přihodilo, že výsadek Apolla 11 na Měsíc provázely tóny Dvořákovy Novosvětské? Inu, malý krok pro člověka, velký pro lidstvo a ještě větší pro středoevropskou zemi, jejíž elity se už půl tisíciletí podílejí na naplňování amerického snu o tom, že pevná vůle vynese jedince až ke hvězdám. V souboru vydaném na popud českých krajanských spolků v USA, jejichž nepříliš zmapované kulturní dějiny zároveň shrnuje, nám Renáta Fučíková prostřednictvím ilustrovaných portrétů nejpřičinlivějších pánů a dam ukazuje, že v tamním tavicím kotli národů Češi nebyli menšinou upejpavou, pokud chtěli svůj hlas a um prosadit. Kolem roku 1848 činily počty novousedlíků z české kotliny asi deset tisíc osob, zato za Velké hospodářské krize jich bylo už přes čtvrt milionu, a zdaleka ne pouze na pláních oblíbené Nebrasky či v ulicích Chicaga. Za velkou louži už s prvními loděmi Evropanů mířili naši kartografové a stále zjevnější úspěchy první demokracie do země nalákaly i rebely, věčné hledače, ekonomické vystěhovalce a pravidelně bohužel též vyhnance ducha, jejichž svědomí domácí režim nestrpěl. I jim Spojené státy vděčí za své nynější postavení a my zase této supervelmoci vděčíme za trojí pomoc při obnovování správy věcí veřejných.

Renáta Fučíková (1964) absolventka VŠUP, se věnuje ilustraci, literární a výtvarné tvorbě zahrnující i užité umění. Od roku 2016 působí jako odborná asistentka na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara v Plzni, kde vede ateliér mediální a didaktické ilustrace. V nakladatelství Práh vydává autorské knihy o významných českých osobnostech, např. Tomáš Garrigue Masaryk (2006), Jan Amos Komenský (2008), Antonín Dvořák (2012), Hus a Chelčický (2014). Autorčin zájem o historii vyústil v monumentální uměleckonaučné dílo Historie Evropy – Obrazové putování (2011, s D. Krolupperovou) a v koláž Praha v srdci (2015). Ilustrované adaptace světových dramat v historických souvislostech představuje v knižnici Vyšehradu Největší dramatici. Je vícenásobnou držitelkou Zlaté stuhy. Za knihu Vyprávění ze Starého zákona (1998) získala zápis na Čestnou listinu IBBY a první cenu na Bienále ilustrace v Teheránu, za práci na projektu Dobrých 100 obdržela Uměleckou cenu města Plzně.

HISTORIE ČECHŮ V USA
Ilustrátor: Renáta Fučíková
216 stran
Praha, Práh 2019
ISBN:978-80-7252-728-1
Věk: (10+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace