Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

HILDA A SOFIEHANA KNOPFOVÁ

Než se z „Hil“ a „Sof“ stanou nejlepší kamarádky, projde si první z nich zkušeností třídního outsidera a přehlížené dcery, zatímco druhé se zhroutí sen o tom, že bude primabalerínou. Snad díky těmto životním lekcím má jejich školní setkání šanci přerůst v opravdové přátelství, které nakonec stmelí celou třídu. Rozdílnější snad protagonistky být ani nemůžou: zádumčivá, tmavovlasá baculka Hilda je zanedbávaný jedináček, zatímco dobrosrdečná, pohybově nadaná plavovláska Sofie se může na svou rodinu kdykoli spolehnout. Vyrůst ale musí každý sám, je tedy zajímavé sledovat, jak dívky vnímají mezilidské vztahy a jak si budují zdravé sebevědomí. Text oživuje obecná čeština i jemná ironie, charaktery jsou uvěřitelné a rekvizity příběhu velmi současné, což čtenářky kolem deseti let jistě ocení. Polarita dvojhlasného vyprávění se odráží také ve snových ilustracích, které se soustřeďují na zachycení prožívaných emocí.

Hana Knopfová (1992) vystudovala obory český a anglický jazyk a veřejná správa na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Čtyři roky pracuje v komerční sféře jako copywriterka. Podílí se na projektu Knihy s duší, který se zaměřuje na tzv. personalizované veršované dětské knihy na přání.

Tereza Ščerbová (1982) absolvovala ateliér ilustrace a grafiky na pražské VŠUP. Spolupracuje s tištěnými literárními časopisy, vedle knižních ilustrací (vlastní autorské projekty v nakladatelství Běžíliška a Host, knihy Petry Soukupové) se věnuje také malbě a designu. Za výtvarný doprovod imaginativní prózy Škvíry (2014) Marky Míkové a za ilustrace k autorské knize Krtník (2016), jež byla jejím diplomovým projektem, získala Zlatou stuhu.

HILDA A SOFIE
Ilustrátor: Tereza Ščerbová
136 stran
Praha, Albatros 2019
ISBN:978-80-00-05667-8
Věk: (9+)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace