Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

HERKULES A STRAŠIDLAAlžběta Dvořáková

Cesta z města znamená pro pražského kocoura Herkula, perského škarohlída srovnatelného s protivnými kočičáky z televizních reklam, propad na společenském žebříčku. Na zanedbaném venkovském statku, kam se jeho lidská panička přestěhovala za partnerem, už tento snob nejenže není středem pozornosti, ale navíc ho čeká jedno nadělení za druhým. Obtížně se sžívá jak s pánským přírůstkem do smečky, jenž pracuje z domu, tak s micinkou, která coby protřelá světoběžnice obývá vnitřek vysloužilého auta. A ke všemu tu někdo straší a na zdech se objevují výhrůžné veršíky! Příjemné překvapení v oboru prózy pro mladší školáky, postavené na energickém rukopisu ovládajícím talent šetřit slovy, vynalézavě spájí říši lidí s myšlením zvířat – a vyprávěcí čas minulý s akcí v čase přítomném, aby se fantomům přišlo na kloub. Ohrožují prokletý dům vážně zvířecí duchové, nebo tu husto vytváří člověk?

Alžběta Dvořáková (1971), absolventka bohemistiky na FF UK, působí jako překladatelka, redaktorka a lektorka češtiny pro cizince. Ve spolupráci s Viktorií Bartoníčkovou publikovala knihu Cesta z mlčení (2009), která líčí mnohaletý zápas mladé ženy o znovuovládnutí řeči po mozkové příhodě. V knížce prvního čtení Nanukova dobrodružství (2013) seznámila děti s malamutím štěnětem Nanukem a popsala jeho nenadálou pouť za polární kruh.

Eva Chupíková (1974), původem ze slovenského Ružomberka, vystudovala filozofii a anglickou filologii na FF UP v Olomouci. Zaměřuje se na digitální grafiku, ilustraci a knižní tvorbu pro děti. Za interaktivní autorské knihy Můj prázdninový deník (2011) a Moje hrady a zámky (2015) získala nominaci na Zlatou stuhu. Ve vlastním nakladatelství Hranostaj vydává sérii hravých průvodců S pastelkami po …, přibližující významné architektonické památky našich měst a venkovských sídel. Projekt čítá už přes šedesát titulů.

HERKULES A STRAŠIDLA
Ilustrátor: Eva Chupíková
96 stran
Praha, Portál 2016
ISBN:978-80-262-1002-3
Věk: (8+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace