Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

Hadi a lidiLucie Šťastná

Naučná autorská obrazová knížka mladé debutantky si říká o pozornost dětských čtenářů především svým humorem, který je společným rysem jak textového, tak výtvarného pojetí. „Průvodce soužitím člověka a hada na planetě Zemi“ dávkuje informace do kratších tematických odstavců, nevyhýbá se zajímavostem a raritám, avšak jen do té míry, aby jejich množství nebanalizovalo pečlivě sebraná encyklopedická fakta. Názvy třiceti „kapitol“, tedy tematických dvojstran, mnohdy využívají jazykovou hru (V sadě skví se hadů pět; Hádej, hadači!; Zdravý jako had?; Ajta krajta!) a naznačují nečekané souvislosti. S momentem překvapení, humorem a aluzí autorka cíleně pracuje především v kolážích, jež kombinují dokumentární fotografie s kresebnými detaily a digitální úpravou. Zdánlivě úzce vymezené téma tak pojednává s důvtipem a invencí, odlehčuje suchopárný výklad, nevyžaduje kontinuální čtení. Přesto se dozvíte, co je ofiofobie a kdo jsou slavní herpetologové, s jakým trikem pracují zaříkávači hadů nebo proč hadi svlékají kůži. Nepochybně budete žasnout i nad tím, v jaké šíři je naše slovní zásoba inspirována hady. Neznáte nerost hadec, houbu hadovku, automobil Hadimršku ani hudební nástroj serpent? Tak nebuďte jako z hadích ocásků a usedněte ke knize, která vám konečně zodpoví i legendární otázku, jestli hadi prdí.

Lucie Šťastná (1994) je absolventka Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara na Západočeské univerzitě v Plzni. Kniha Hadi a lidi vznikala jako její diplomová práce a je autorčiným debutem. Z výtvarných technik preferuje koláž, věnuje se také komiksu – v roce 2021 vytvořila komiksy ke třetímu dílu Průvodce neklidným územím / Příběhy česko-slovenské fotografie.

Hadi a lidi
Ilustrátor: Lucie Šťastná
64 stran
Praha, Labyrint 2021
kniha, vázaná vazba
ISBN:978-80-86803-71-5 (Labyrint)
Věk: (9+)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace