Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

H2O A POKLAD ŠÍLENÉHO OKAPetr Stančík

Školáci Hubert, Hugo a Ofélie – neboli jednotka rychlého nasazení H20 – řeší druhý případ, v němž hraje prim objev zmenšovače posouvající hrdiny do slibné optiky mikrokosmu. Koneckonců jen v miniponorce či pidivzducholodi se dostanou věcem snáz na kloub a taky hloub. Z bezejmenného města v prvním díle, kde tato dětská úderka sváděla tuhé boje o místní vodárnu, se už jasně klube stověžatá matička mučená „tůristy“ a ohroženým živlem je tu tentokrát sám čas odměřovaný Staroměstským orlojem. Autorova nespoutaná kreativita vytryskla ve svěží burlesku se znaky žánru pulp a noir, o čemž svědčí jak kandelábry s průchody do podzemí, tak metro gotičtější než na výkresech z roku 1940, nemluvě o rejdech zlotřilce, jenž si usmyslel vyloupit státní banku. Tvůrce této divočiny by se bezpochyby podepsal pod aforismus kolegy Güntera Grasse, podle něhož se v literatuře nejkrásněji rouhají jen ti nejzarytější věřící, což očividně platí i pro Stančíkovu lásku k Praze.

Petr Stančík (1968), básník, prozaik a esejista, vystupoval v literatuře až do roku 2006 pod pseudonymem Odillo Stradický ze Strdic. Studoval na PedF UK a na DAMU, působil jako režisér, textař a konzultant. V románu Pérák (2008) si dobírá protektorátní legendu o pražském supermanovi. Prahu za prusko-rakouské války učinil kulisou detektivní frašky Mlýn na mumie (2014, Magnesia Litera 2015) a na sarkastickou kriminální notu vsadil i v novele Nulorožec (2018). Po úspěchu vegetariánského thrilleru Mrkev ho vcucla pod zem (2013) rozvíjí v tvorbě pro nejmenší čtenáře prozatím šestisvazkový cyklus knih příhod jezevce Chrujdy (od 2014). Morgensternovská východiska své poetiky dětem předvedl v hříčce O díře z trychtýře (2016), zaujetí středověkou alchymií doložil v pohádce Fíla, Žofie a Smaragdová deska (2018).

Galina Miklínová (1970) absolvovala VŠUP v ateliéru filmové a televizní grafiky. Zabývá se animovaným filmem (mj. televizními večerníčky) a knižní ilustrací. Do širšího povědomí dětských čtenářů se dostala výtvarným doprovodem pohádek a básnických sbírek Pavla Šruta Pavouček Pája (2001), Veliký tůdle (2003), Verunka a kokosový dědek (2004, Zlatá stuha a Čestná listina IBBY 2006), Příšerky & příšeři (2005) a Šišatý švec a myšut (2007). Ilustrovala i jeho populární trilogii o lichožroutech (2008–2013) a režírovala její celovečerní filmovou adaptaci (2016).

H<sub>2</sub>O A POKLAD ŠÍLENÉHO OKA
Ilustrátor: Galina Miklínová
88 stran
Horoměřice, Abramis 2018
ISBN:978-80-87618-02-8
Věk: (10+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace