Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

FRIDOLÍNA, ANTONÍNA A MALÁ MÍNAEva Volfová

Autorská kniha Evy Volfové poeticky navazuje na její úspěšný debut Kočička z kávové pěny, v níž se opuštěné kotě při hledání domova toulalo světem sešitým z hebkých hadříků, který ale rozhodně nebyl vždy přívětivý. I panenky Fridolína, Antonína a Mína touží po bezpečném zázemí – nemusejí se však vydávat na žádnou cestu, protože ho nalézají během společně trávených chvil. Na návštěvu do hájemství této trojice se dostaneme ihned po otevření knížky, neboť jejich domov stvořený z textilních koláží a něžně propracovaných výšivek se začíná rozprostírat už na předsádce. Hrdinkám v bezstarostném dovádění zdatně sekunduje kočka Míca, pokud se tedy zrovna nevěnuje drezúře cirkusových myší. Vstupní a závěrečné verše Olgy Černé a Terezy Horváthové podotýkají, že panenky ožívají pouze tehdy, když je lidské oči nevidí. Aby to dětem nebylo líto, vyšila jim výtvarnice pestrými bavlnkami obrazovou reportáž zaznamenávající jejich hrátky a namísto záložky čtenáři podstrčí kousek růžové vlny z rozmotaného klubíčka, které se kutálí celým svazkem jako připomínka koloběhu času.

Eva Volfová (1979) po studiích knižní grafiky na VOŠG v Praze absolvovala obor textilní tvorba na VŠUP a výtvarnou výchovu na PedF UK. Věnuje se vlastní volné tvorbě, vedení výtvarných dílen a školní výuce. Jako kmenová ilustrátorka nakladatelství Baobab je zastoupena v jeho kolektivních antologiích 12 nejmenších pohádek (2011), 12 ukolébavek (2016) a vyšívanými ilustracemi pro téhož vydavatele doprovodila i prózu Olgy Černé Z domu a zahrady (2011). Ve spolupráci s jeho spolumajitelkou Terezou Horváthovou vydala knihy Kočička z kávové pěny (2006, 3. místo v soutěži Nejkrásnější české knihy) a Rybička (2013).

FRIDOLÍNA, ANTONÍNA A MALÁ MÍNA
Ilustrátor: Eva Volfová
32 nečíslovaných stran
Praha, Baobab 2019
ISBN:978-80-7515-098-1
Věk: (3+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace