Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

FRANZ KAFKA – ČLOVĚK SVÉ I NAŠÍ DOBYRadek Malý – Renáta Fučíková

Osobnost Franze Kafky nelze zredukovat na podmanivě chmurný obličej určený k masové spotřebě turistů na výletě v naší „matičce s drápy“, ba ani na objekt památné vědecké konference v Liblicích, která roku 1963 předznamenala nedlouhé období společenského uvolnění. Byl to především člověk jako my, jedinec z masa, kostí i mnoha strachů o hodnotu svého já. A kdo jiný by na to měl poukázat než právě kolega-spisovatel? Veden úsilím uchopit možná i nepochopitelné stopuje Radek Malý kroky pana K. po rodné zemi – bohužel postižené nejednou kafkárnou – s důrazem na jeho vztahy a záliby, na jeho tísně i fatální plicní chorobu, jež křehkého Pražana přemohla. Zásluhou desítek ilustrací Renáty Fučíkové se při tom dostane rovněž na trojici komiksů zpracovaných na motivy známých povídek (Ortel, Proměna a Umělec v hladovění), a tak se nehledě na zevšeobecnění nezbytné pro dospívající čtenáře účastníme polidštění žádoucího. Stereotyp by v Kafkově případě nebyl dobrým rádcem. Ostatně už jeho poslední láska Dora Diamantová postřehla, že „jediný den prožitý s Franzem předčí všechno, co kdy napsal“.

Radek Malý (1977) vystudoval bohemistiku a germanistiku na FF UP v Olomouci. Pedagogicky působí na FSV UK a Vysoké škole kreativní komunikace. Jeho poslední sbírkou pro dospělé jsou Básně na děrné štítky (2022), překládá německé básníky (například Georga Trakla). Na melancholicky laděnou básnickou knihu Listonoš vítr (2011, Magnesia Litera 2012, Čestná listina IBBY 2014) navázal sbírkou Moře slané vody (obě s ilustracemi Pavla Čecha). S Renátou Fučíkovou vytvořil knižní portrét Franz Kafka – člověk své i naší doby (2017). Je autorem textů k Atlasu ohrožených živočichů (2017, ilustrace Pavla a Pavel Dvorští), který vyšel v několika zahraničních vydáních.

Renáta Fučíková (1964) vystudovala Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, od roku 2016 pedagogicky působí na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara ZČU v Plzni. Mezi její nejvýznamnější autorské knihy, ve kterých se zaměřuje zejména na naučnou produkci pro mládež, patří Tomáš Garrigue Masaryk (2006), Jan Amos Komenský (2008), Historie Evropy – Obrazové putování (2011, společně s Danielou Krolupperovou), Antonín Dvořák (2012), Praha v srdci (2015), Historie Čechů v USA (2019) a zatím třísvazková řada Největší dramatici, kterou zahájily svazky Shakespeare (2016) a Moliere & (2017). Za své práce posbírala řadu prestižních ocenění, doma i v zahraničí.

FRANZ KAFKA – ČLOVĚK SVÉ I NAŠÍ DOBY
Ilustrátor: Renáta Fučíková
104 stran
Praha, Práh 2017
ISBN:978-80-7252-674-1
Věk: (12+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace