Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

FRANCOUZSKÁ JÍZDAIvana Peroutková

Jakkoli je obálka románu vyvedena v barvách oblíbených francouzských cukrovinek macarons, próza sama rozhodně sladkou tvář Francie neukazuje. Startuje v šedivé normalizační Praze, kde hrdinka Ivana studuje na filozofické fakultě, a pokračuje v oblacích cigaretového kouře z gitanek na uprášených silnicích při cestě autostopem z Paříže do Toulonu a zase zpět. V době, kdy Evropu rozdělovala železná opona, představoval měsíční pobyt ve svobodné zemi netušené dobrodružství, výzvu a zkoušku. Hrdinka, která to vše líčí v přímé perspektivě, při sbírání zážitků tu a tam uklouzne a utrží šrám. Za lehkovážností, s níž střídá adresy a navazuje známosti, se skrývá touha poznat sama sebe, byť bude nevyhnutelně konfrontována i s politickými a kulturními rozdíly. Autorčin osobitý styl staví na fragmentárnosti vzpomínek a úvah odvíjejících se v tempu tak svižném, že si text včetně epilogu vystačí s necelými dvěma sty stránek – a přece neztrácí na přesvědčivosti.

Ivana Peroutková (1960) po vystudování divadelní a filmové vědy na FF UK působila v Čs. televizi a v nakladatelství Panorama. Od 90. let se věnuje literární tvorbě, publicistice a překladům. Na poli dětské literatury si získala čtenáře harmonickou desetidílnou sérií o Aničce, kterou vytvářela od roku 2004 a uzavřela dílem Anička v zahradě (2017). Při zobrazování života dětí se nevyhýbá ani sociologickým problémům, např. fenoménu alkoholismu v knize Kristián a kocour Teo (2015). Ke starším čtenářkám se obrátila tetralogií o Denise (2009) a románem o hledání lásky a identity Mia flor (2013).

Alena Brunhilda Oswaldová (1982) je absolventkou mediálních studií na FSV UK a působí v oblasti marketingu a public relations. Výtvarným aktivitám se věnuje jako samouk. Vytvořila obálku ke knize Andreje Astvacaturova Lidé v nahotě (2016) a obrazový doprovod nekonvenčního průvodce po Marseille, jenž vznikl na základě blogu Magdalény Rejžkové a vyšel pod názvem Chtěj Marsej (2017).

FRANCOUZSKÁ JÍZDA
Ilustrátor: Alena Brunhilda Oswaldová
192 stran
Praha, CooBoo 2017
ISBN:978-80-7544-310-6
Věk: (15+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace