Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

Fánek hvězdoplavecJana Šrámková

Už poetický název krásně vypravené a citlivě ilustrované velkoformátové pohádkové knihy dává tušit její metafyzický přesah: chlapec Fánek prožije během svého dětství řadu ztrát a zklamání, nevzdává se však silné víry v opětovné shledání s tatínkem, který musel nadlouho odejít od rodiny za prací. Jako malý chlapec si Fánek s tatínkem často četli tajemnou zlatou knihu, nad kterou snili o jedinečných barvách a korábech plujících mezi hvězdami. Během let dlouhého odloučení se Fánek k tomuto silnému zážitku společně sdíleného času v mnoha obměnách vracel, a nakonec díky němu v sobě najde také sílu k odpuštění. Příběh knihy není ukotven v konkrétním čase ani místě, přesto vnímáme jeho silný apel odkazující k naší žité přítomnosti. Jazykově výjimečný text, připomínající místy vyjadřování básnické, doprovodila snovými ilustracemi v jemných barevných tónech a s citem pro detail talentovaná Margarita Khavanski.

Jana Šrámková (1982) vystudovala Evangelikální teologický seminář a obor tvůrčí psaní a redakční práce na Literární akademii. Výrazně na sebe upozornila prozaickou prvotinou Hruškadóttir (2008, Cena Jiřího Ortena 2009). Knihy pro děti začala publikovat v nakladatelství Labyrint (Putování žabáka Filemona, 2010; Zuza v zahradách, 2015), v poslední dekádě (též jako redaktorka) úzce spolupracuje s nakladatelstvím Běžíliška (Bratři v poli, 2017; Dům číslo 226, Zlatá stuha 2018 za ilustrace Andrey Tachezy; Kuba Tuba Tatubahn, Zlatá stuha 2016 a Honour list
IBBY 2018 za ilustrace Filipa Pošivače; Fánek hvězdoplavec, Magnesia
Litera 2023).

Margarita Khavanski (1989) je ilustrátorka a grafická designérka pocházející z Běloruska. Vystudovala Fakultu designu a umění Ladislava Sutnara ZČU v Plzni. Věnuje se volné tvorbě a knižní ilustraci – pro nakladatelství Běžíliška ilustrovala
krátkou prózu Aleny Šotolové Fata morgána (2019) a Magnesií Literou oceněnou knihu Jany Šrámkové Fánek hvězdoplavec (2022).

Fánek hvězdoplavec
Ilustrátor: Margarita Khavanski
54 stran
Praha, Běžíliška 2022
kniha, vázaná vazba
ISBN:978-80-8836-013-1
Věk: (7+)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace