Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

EZOPOVY BAJKYJiří Žáček

Jeden z posledních svazků, do nichž se promítla téměř čtyřicetiletá spolupráce Jiřího Žáčka s Adolfem Bornem, se vrací k odkazu bajkaře ze starověké Malé Asie. Ezopovy ponejprv ústně šířené miniatury byly zapsány nesčíslněkrát, tradují se v různých překladech a převyprávěních, a proto jen málokdy tušíme, že jejich základ vznikl nejspíš už v šestém století před naším letopočtem. Každá generace se s nimi setkává od útlého věku a adaptátor je malým i velkým předkládá s vtipnými průpovídkami (O zlatém vejci aneb Kdo chce víc, nemá nic), aby uhladil ostny přílišné návodnosti. Střety, rozbroje a úskoky ze světa zvířat, lidí a antických bohů, po úsměvech vedoucí čtenáře rovněž k zamyšlení, doprovázejí výpravné ilustrace s citem pro komično, který byl pro Bornovy dvounožce i čtvernožce tak příznačný.

Jiří Žáček (1945) absolvoval stavební fakultu ČVUT a do roku 1991 pracoval jako nakladatelský redaktor. Už první básnické knihy pro děti Aprílová škola (1978), Ahoj, moře (1980), Kolik má Praha věží (1984) a Pro slepičí kvoč (1986) mu zajistily široký ohlas publika. Jeho poetika se sice proměňuje, avšak i v novějších knížkách Nemalujte čerta na zeď (2001) či Dobrý den, dobrou noc (1998 a 2011) si uchovává radostnou hravost. Autor oblíbeného Slabikáře (s ilustracemi Heleny Zmatlíkové) a scénáře k večerníčku Krysáci (2010) také adaptuje látky lidové slovesnosti ze všech koutů světa – ve svazcích Hrůzostrašné pohádky pro malé strašpytlíky (2011) a Čarodějné pohádky pro malé kouzelníky (2013). Letos obdržel Zlatou stuhu za celoživotní dílo.

Adolf Born (1930), malíř, grafik a ilustrátor, studoval na VŠUP a AVU. Ilustroval čtyři stovky titulů různorodých žánrů pro všechny věkové kategorie: pro děti nejčastěji příběhy Miloše Macourka, a to počínaje knihou Jakub a dvě stě dědečků (1963). Spolupráce s Jiřím Žáčkem se datuje už od jeho debutu Aprílová škola. Podílel se na tvorbě animovaných filmů (Mach a Šebestová, 1977, knižně 1982). Vystavoval po celém světě a obdržel četná domácí i zahraniční ocenění (Nejkrásnější kniha, Zlaté jablko BIB, Zlatá stuha, český finalista Ceny H. Ch. Andersena 2008 apod.).

EZOPOVY BAJKY
Ilustrátor: Adolf Born
96 stran
Praha, Slovart 2015
ISBN:978-80-7391-987-0
Věk: (7+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace