Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

EXPEDICE BADATELE VĚNCESLAVA BRÁBKAJAN SOVÁK

Přírodovědec Brábek se s pomocí stroje času (má podobu parního vlaku a je ukryt v Koněpruských jeskyních) v roce 1915 přesune do pravěku do doby veleještěrů. Stráví zde téměř rok a v dramatických i humorných dobrodružstvích se seznámí s mnoha živočichy, přičemž s některými z nich naváže přátelský vztah. Neobvyklá robinsonáda vyniká sympatickou naivní bezprostředností a lehkostí inspirovanou starými dobrodružnými a fantastickými příběhy. Kniha má formát nalezeného starého deníku a její autor, přední současný malíř prehistorických živočichů, často využívá jak krátké poznámky a jednoduché perokresby, tak působivé stránkové či dvoustránkové olejomalby krajin i dinosaurů. Text lemují fiktivní fotografie, nákresy a mapky a hlavní hrdina střídá starosvětské vědecké bádání s akčními scénami, kdy si na poslední chvíli zachraňuje život před útočícími predátory. Sovákova kniha oživuje tradici klasických dobrodružných příběhů pro děti, které byly v posledních letech vytěsněny modernějšími žánry.

Jan Sovák (1953) se narodil v Táboře, ale od roku 1982 žil dlouho v Kanadě, kde se vypracoval na předního tvůrce obrazových paleontologických rekonstrukcí vědomě navazujících na dílo Zdeňka Buriana. Jeho práce jsou součástí expozic v evropských, asijských i amerických muzeích, po návratu z emigrace zahájil také spolupráci s Národním muzeem v Praze. Sovákovy ilustrace doprovázejí přes tři sta publikací včetně Crichtonova bestselleru Jurský park, objevují se v dokumentech televizní stanice Discovery Channel nebo časopisu National Geographic. Samostatně publikoval knihy Příběh života (2018) a Mít křídla nestačí (2019), je také autorem všech ilustrací Atlasu fauny České republiky (2017) Miloše Anděry. V roce 2019 publikoval první bohatě ilustrovanou knihu ze série paleontologických dobrodružství Expedice badatele Věnceslava Brábka do Svrchní Křídy pod Černými lesy.

 

EXPEDICE BADATELE VĚNCESLAVA BRÁBKA
Ilustrátor: Jan Sovák
96 stran
Praha, Slovart 2019
ISBN:978-80-7529-868-3
Věk: (10+)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace