Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

KORÁB POHÁDEKEduard Bass

Adaptace světových pohádek z pera Eduarda Basse poprvé připluly k dětským čtenářům ve výboru Na lodi za pohádkou (1957), vydaném až posmrtně. Vznikaly původně na základě německých předloh ve 20. a 30. letech minulého století pro dětskou rubriku Lidových novin a pro časopis Světozor, kde spisovatel pracoval. Současné vydání připravila editorka Hedvika Landová z jeho literární pozůstalosti, odkud převzala i název souboru. Obsahuje 43 pohádek, z nichž 17 dosud nebylo knižně otištěno. Dramatická líčení, živé dialogy rozličných postav i lakonicky výmluvné alegorie zhutněné do bajek osloví jak nejmladší, tak starší čtenáře. Etické poselství příběhů zůstává univerzálně platné a na způsob Dekameronu je sdílejí dospělí cestující s dětmi a posádkou pro ukrácení dlouhých večerů během námořní plavby. Kolorované perokresby Petra Korunky odrážejí exotickou pestrost námětů a neskrývají ani jejich syrovost, která k lidovým pohádkám odedávna patřila.

Eduard Bass (1888–1946), vl. jm. Eduard Schmidt, se mimo spisovatelskou a novinářskou profesi uplatnil jako spolutvůrce kabaretního programu Červené sedmy. Prostředí komediantů složil hold románem Cirkus Humberto (1941), který je stále populární také díky televizní seriálové adaptaci z roku 1988, a povídkovým souborem Lidé z maringotek (1942). Řada jeho textů vyšla posmrtně v různých výborech. Dětem věnoval humornou „povídku“ z fotbalového prostředí Klapzubova jedenáctka (1922), jež je dodnes čtenářsky atraktivní, a mládeži naučnou knihu Ze začátku našich železnic (1941).

Petr Korunka (1980) je absolventem VŠUP, působí jako ilustrátor a grafický designér. Věnuje se rovněž komiksové tvorbě, v roce 2021 v nakladatelství Labyrint souborně vydal trilogii o konci civilizace nazvanou Radiator & Recyklator. Ilustroval mj. knihu Petry Soukupové Bertík a čmuchadlo (2014).

KORÁB POHÁDEK
Ilustrátor: Petr Korunka
308 stran
Brno, Masarykova univerzita – Munipress 2016
ISBN:978-80-210-8320-2
Věk: (7+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace