Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

DŮM ČÍSLO 226JANA ŠRÁMKOVÁ – ANDREA TACHEZY

Poetická knížka o stopách, jež po sobě zanechá každá lidská existence, má neobvyklého hrdinu: přerostlé pachole zdobící secesní fasádu domu čp. 226 v sousedství pražských Chotkových sadů a Kramářovy vily. Ve vzácných chvílích, kdy se uvnitř nenachází nikdo z dospělých, sestupuje potají dolů, aby se prošlo po zahradě, zavítalo do pokojů a podělilo se o nastřádané vzpomínky s dnešními dětskými obyvateli. Osmiletá Dorotka představuje již šestou generaci ve více než stoleté historii této nemovitosti a po překonání počáteční nedůvěry hltá jeho povídání o době, kdy dům stál osamocen na místě dnešní rušné ulice, kdy z letenského parku vzlétaly dvouplošníky a praprababi Emilka pořádala merendy s kafíčkem a cukrovím. Anebo o relativně nedávné minulosti, kdy tudy drandil na kolečkových bruslích dívčin tatínek ve vyboulených teplácích. Text Jany Šrámkové vznikl na námět Andrey Tachezy, jejíž nápadité koláže s využitím dobových fotografií umocňují okouzlující mix fantazijních a dokumentárních prvků. Kniha, v níž se čas rozběhl všemi směry, je pobídkou k mezigeneračnímu setkávání a předávání vypravěčské štafety. Babičky rády vzpomínají – jen o to musíme mít zájem.

Jana Šrámková (1982) vystudovala Evangelikální teologický seminář a obor tvůrčí psaní a redakční práce na Literární akademii. Publikuje v časopisech Respekt, A2 a je činná i v Českém rozhlase. Výrazně na sebe upozornila prozaickou prvotinou Hruškadóttir (2008, Cena Jiřího Ortena 2009). Roku 2010 vydala knížku pro děti Putování žabáka Filemona, pro edici Mikroliška píše drobné pohádky a leporela. Poetické shledání nejmladšího a nejstaršího pokolení líčí v knize Zuza v zahradách (2015). V témže roce vydala i rozpustilou pohádku Kuba Tuba Tatubahn (Zlatá stuha a Honour list IBBY 2018 za ilustrace Filipa Pošivače).

Andrea Tachezy (1966) absolvovala ateliér animovaného filmu na VŠUP. Ilustracemi doprovodila přes třicet knih pro děti. Soustřeďuje se na nejmladší čtenáře, pro které vytváří i papírové, dřevěné a textilní hračky nebo dekorace. Její ilustrace ke knize Jany Šrámkové Zuza v zahradách (2015) a k leporelu Petra Borkovce O čem sní (2016) byly nominovány na Zlatou stuhu. Za trojrozměrné leporelo Ferdinande! (2013, Honour list IBBY 2016) s verši Robina Krále, za ilustrace k pohádce Ivana Binara Bořivoj a blecha Fló (2014) a za koláže ke knize Dům číslo 226 toto ocenění získala.

DŮM ČÍSLO 226
Ilustrátor: Andrea Tachezy
76 stran
Praha, Běžíliška 2017
ISBN:978-80-906467-8-0
Věk: (7+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace