Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

DŮM ČÍSLO 226JANA ŠRÁMKOVÁ – ANDREA TACHEZY

Poetická knížka o stopách, jež po sobě zanechá každá lidská existence, má neobvyklého hrdinu: přerostlé pachole zdobící secesní fasádu domu čp. 226 v sousedství pražských Chotkových sadů a Kramářovy vily. Ve vzácných chvílích, kdy se uvnitř nenachází nikdo z dospělých, sestupuje potají dolů, aby se prošlo po zahradě, zavítalo do pokojů a podělilo se o nastřádané vzpomínky s dnešními dětskými obyvateli. Osmiletá Dorotka představuje již šestou generaci ve více než stoleté historii této nemovitosti a po překonání počáteční nedůvěry hltá jeho povídání o době, kdy dům stál osamocen na místě dnešní rušné ulice, kdy z letenského parku vzlétaly dvouplošníky a praprababi Emilka pořádala merendy s kafíčkem a cukrovím. Anebo o relativně nedávné minulosti, kdy tudy drandil na kolečkových bruslích dívčin tatínek ve vyboulených teplácích. Text Jany Šrámkové vznikl na námět Andrey Tachezy, jejíž nápadité koláže s využitím dobových fotografií umocňují okouzlující mix fantazijních a dokumentárních prvků. Kniha, v níž se čas rozběhl všemi směry, je pobídkou k mezigeneračnímu setkávání a předávání vypravěčské štafety. Babičky rády vzpomínají – jen o to musíme mít zájem.

Jana Šrámková (1982) vystudovala Evangelikální teologický seminář a obor tvůrčí psaní a redakční práce na Literární akademii. Výrazně na sebe upozornila prozaickou prvotinou Hruškadóttir (2008, Cena Jiřího Ortena 2009). Knihy pro děti začala publikovat v nakladatelství Labyrint (Putování žabáka Filemona, 2010; Zuza v zahradách, 2015), v poslední dekádě (též jako redaktorka) úzce spolupracuje s nakladatelstvím Běžíliška (Bratři v poli, 2017; Dům číslo 226, Zlatá stuha 2018 za ilustrace Andrey Tachezy; Kuba Tuba Tatubahn, Zlatá stuha 2016 a Honour list
IBBY 2018 za ilustrace Filipa Pošivače; Fánek hvězdoplavec, Magnesia
Litera 2023).

Andrea Tachezy (1966), absolventka pražské VŠUP, se věnuje volné tvorbě a od roku 2005 knižní ilustraci, v níž kombinuje různé výtvarné techniky. Za výtvarný doprovod titulů Ferdinande! (2014, Čestná listina IBBY) Robina Krále, Bořivoj a blecha Flo (2014) Ivana Binara a také Dům číslo 226 (2017) Jany Šrámkové obdržela ocenění Zlatá stuha. Kniha O čem sní s básnickým textem Petra Borkovce získala první cenu Fedrigoni Card Couture Award 2017. Přitažlivým titulem s rozkládacími ilustracemi je zahradní novela Jany Šrámkové Zuza v zahradách (2015).

DŮM ČÍSLO 226
Ilustrátor: Andrea Tachezy
76 stran
Praha, Běžíliška 2017
ISBN:978-80-906467-8-0
Věk: (7+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace