Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

Duhový chodníčekZuzana Špůrová

Sedmero krátkých pohádkových próz se upíná k centrálnímu dialogu, který vedou děti s reálnými postavami (s babičkou, mnichem), ale třeba i s deštěm, kamennou sochou lva či s myškami. Do několika příběhů autorka vetkla pražský místopis, a tak se děj odehrává jednou na nádvoří Strahovského kláštera, jindy na Kampě nebo na Pražském hradě. Stejně jako genius loci historického města sehrává klíčovou roli i vnímání barev, v úvodním příběhu je déšť modrý – až se Zuzanka lekne, jestli nezezelená, když si pochutnává na citronově žluté zmrzlině. Někdy vypravěčský hlas glosuje obyčejnou příhodu (Ulítlé balonky), jindy jen doprovází rozhovor dětí vyvedený v komiksových bublinách (Neviditelné myšky), málokdy se však vyhne laskavému vysvětlování a dobře myšlenému poučování, jímž dětským čtenářům zprostředkovává odkaz literárních a biblických příběhů (Sněžný příběh se lvem, Starý příběh dnes) či historických pověstí (O bílých skřítcích z diplomu). Něžné, poetické pohádky doprovázejí křehce působící kolorované kresby a frotáže japonské výtvarnice Nanako Ishidy.

Zuzana Špůrová (1952), básnířka a ilustrátorka, začala publikovat poezii pro děti v 80. letech (leporelo O blouďátku velblouďátku; Nejnovější novinky pro chlapečka v nemocnici). Básnické sbírky Kroužím slova (2003) a Básničky na deku, inspirované prostým dětským pohledem na svět, si sama ilustrovala, edičně připravila výbor z českých veršů pro nejmenší Všichni píšou o zvířátkách (2012). V nakladatelství Meander vydala vedle aktuálního titulu rovněž poetickou pohádku O velikonočním zajíčkovi, Jůlince a měsíčku za nehtem (2020, s ilustracemi Andrey Tachezy).

Nanako Ishida (1979), japonská výtvarnice žijící v Praze, absolvovala studia v Tokiu a stáž na VŠVU v Bratislavě v ateliéru Dušana Kállaye. Zabývá se grafikou, ilustracemi a tvorbou autorských knih. Ilustrovala mj. publikace Anna – Jaký bude rok 2082? Josteina Gaardera (2014), Všehokniha (2013) Guuse Kuijera, Naše ukolébavky (2016) Josefa Krčka, Ukradený prsten (2017) Ivany Peroutkové či Tymián z Oxary Kateřiny Blažkové (2019).

Duhový chodníček
Ilustrátor: Nanako Ishida
36 stran
Praha, Meander 2021
kniha, vázaná vazba
ISBN:978-80-7558-137-2
Věk: (7+)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace