Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

DOTEKY PŘÍRODYVáclav Chaloupek – Taťána Typltová

Povedený uměleckonaučný titul dokládá dlouhodobý a promyšlený podíl Václava Chaloupka na přírodovědných popularizacích určených nejmladším televizním divákům. Autor prochází krajinou a v jednotlivých zastaveních přibližuje běžnou i vzácnou květenu, ptactvo a zvířata různých biotopů. Každý výlet rámují fotografie Taťány Typltové těžící z toho, že určité rostlinné druhy nebo zvířecí stopy vidí někdy jen ti nejzkušenější lovci beze zbraní. Vzpomínky na čas toulek zelenými končinami však autor tu a tam přeruší neblahou zmínkou – třeba o úhynu mláďat vinou současné zemědělské mechanizace. Kromě vědomostí si pozorovatel odnese i povědomí, jak je čeština luhů a hájů skvostná: dočte se totiž o tužebníku jilmovém, netýkavce malokvěté či ďáblíku bahenním. Snímky, které jsou integrální součástí publikace, ho pak vedle celostránkových záběrů navedou třeba i k makrozvětšeninám rozkvetlých květů.

Václav Chaloupek (1949) vystudoval PedF v Plzni, kde posléze působil jako učitel výtvarné výchovy a v místní zoo. Tvorbu tohoto scenáristy a reportéra dobře znají diváci kanálu ČT :D. Roku 1997 natočil svůj první večerníčkový seriál Tuláček (o liščím mláděti), poté následovaly mj. večerníčky Pruhovaní kamarádi, Méďové, Vydrýsek a Bráškové. Podílel se na přírodopisných dokumentech Kouzlo Afriky, Minuta z přírody nebo Novinky z přírody – právě tyto snímky mu posloužily jako podklad pozdějších knih, např. ve svazku Doteky přírody (2017).

Taťána Typltová (1977) pochází z oblasti Mukačeva na Zakarpatské Ukrajině. Působila jako administrativní pracovnice v plzeňské zoo, kde se začala věnovat profesionální fotografii. Své snímky prezentuje formou samostatných výstav (Plzeň 2019) a prosazuje se i v oblasti uměleckého portrétu. S Václavem Chaloupkem spolupracovala též na titulu Doteky přírody.

DOTEKY PŘÍRODY
Ilustrátor: Taťána Typltová
368 stran
Praha, Česká televize – Edice ČT 2017
ISBN:978-80-7404-221-8
Věk: (6+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace