Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

Dopravní prostředky, které pohnuly světemŠtěpánka Sekaninová - Tom Velčovský

„Všichni víme, proč něco nejde – a pak se vyskytne odvážlivec, který to udělá. Místy docela obstojně.“ Krédo Alberta Einsteina by asi nejpádněji uvedlo souhrn výdobytků v oboru dopravy, jak je zachytil příjemně pointovaný encyklopedický výklad tandemu popularizátorů, podpořený podmanivými kresbami žánrového specialisty. Už od dřevních dob, kdy lodě z téhož materiálu poháněly pouze síla přírody a paže zajatců, zohledňovali konstruktéři převážně zájmy elity válečníků a obchodníků. Načež vypukla průmyslová revoluce a zásluhou spoutané páry, spalovacího motoru a pásové výroby jsou tu i vozidla, která přepravují masy na šichtu, a jiná zase do království volného času. U devětadvaceti proslulých exponátů oné historické krasojízdy snad nesejde na tom, že lidstvo sem tam utrpělo šrám, vezlo-li se zrovna v Titanicu, Hindenburgu nebo Columbii… Vždyť pokrok žene touha dospět z bodu A do bodu B snáz než minule, takže než se ze sfér nadzvukového poletování přeneseme blíž rychlosti světla ve vakuu, zkusme například magnetickou levitaci supervlaků čilejších než šinkansen.

Štěpánka Sekaninová (1974) se po studiích bohemistiky a historie na FF MU stala regionální zpravodajkou a dramaturgyní České televize. V současnosti působí jako nakladatelská redaktorka se zaměřením na libreta encyklopedií (Velká kniha pokladů, Příběhy obrazů a soch, Encyklopedie obyčejných věcí atp.).

Martin Sodomka (1968), absolvent oboru management průmyslového designu na VUT v Brně, začínal jako konstruktér. Vyhledávaný ilustrátor odborné literatury nyní vede grafické studio a nakladatelství. Lásku k automobilovým veteránům přetavil do knih Jak si postavit auto (2012), Jak si postavit letadlo (2013), Jak si postavit motorku (2014) a dalších „technických pohádek“, které vycházejí i v překladech. V próze Mimoprostor a základy moderní fyziky (2019) zpřístupňuje mládeži teorii relativity.

Dopravní prostředky, které pohnuly světem
Ilustrátor: Martin Sodomka
64 stran
Praha, Albatros / B4U Publishing 2020
kniha, vázaná vazba
ISBN:978-80-00-06062-0
Věk: (OD 9 LET)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace