Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

DOKTOR RACEK – CESTA KOLEM SVĚTA ZA 31 PÍSMENMilada Rezková – Lukáš Urbánek

Doktor Racek? Kdepak fracek. Nejdřív si dojel pro výroční cenu Zlatá stuha jako motorkář, pak si na svazích dadaistické poezie coby lyžař vybojoval druhou – a teď nám mává z rakety s pověřením dát dohromady abecedu rozkutálenou po všech světadílech. Tak pěkně svižně a rozpustile „od Á do Zet a pak zpátky/ chce to výdrž, žádné zkratky“. Při cestě po glóbu dojde i na Queensland a Yukon, ba i na Xandrbábov (kdo by to byl čekal), WC (každý tam občas musí) a Tibet, neboť hrdina si cení svobody. Básnířka Milada Rezková ho v duchu Šrutova rozpustilého nonsensu zavléká do končin, kde se ze zastydlých kadlubů říkadla vyloupne cosi patřičně vykutáleného, a Lukáš Urbánek k tomu do linek a čtverečků školních sešitů přidává koláže, jak by je vystřihli sami nejmenší. Písmenkové pábení v rytmu punku doplňují recepty, komiksy, hádanky a slovníček citoslovcí A–Ž.

Milada Rezková (1979) vystudovala obor jazyková a literární kultura na PedF Univerzity Hradec Králové. Ve spolupráci s výtvarníkem Lukášem Urbánkem vytvořila obrazové knihy Doktor Racek jede na prázdniny (2008), Doktor Racek na horách (2009) a Babočky (2010). Přispívá do časopisu Raketa. V dobrodružné koláži Hurá na kajak! (2013, Zlatá stuha za výtvarný počin roku) hravě uctili osobnost českého fotografa Ladislava Sitenského.

Lukáš Urbánek (1973) vystudoval filmovou a televizní grafiku na VŠUP. Specializuje se na filmovou animaci, pořádá komiksové dílny a podílí se na „babypunkovém“ projektu Kašpárek v rohlíku. Kromě mnohaleté výtvarné spolupráce s básnířkou Miladou Rezkovou, za niž byl odměněn třemi Zlatými stuhami, doprovodil např. soubor japonských kaidanů Strašidelný chrám v horách (2009) nebo komediální prózy Ema a pusinkový lupič (2015) a Vilém a porouchaný dědeček (2018) Rudolfa Krále. S komiksem Adamův deník zvítězil v soutěži o Nejkrásnější českou knihu roku 2007.

DOKTOR RACEK – CESTA KOLEM SVĚTA ZA 31 PÍSMEN
Ilustrátor: Lukáš Urbánek
172 nečíslovaných stran
Praha, Labyrint / Raketa 2016
ISBN:978-80-86803-40-1
Věk: (5+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace