Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

DOBRÝCH 100Renáta Fučíková a Kolektiv

Století obnovené české státnosti se dá v encyklopedickém součtu jistě shrnout do 240 stran a 102 celostránkových obrázků od 46 studentů vedených jejich pedagogy. Autorka konceptu a hlavní realizátorka publikace Renáta Fučíková však nechtěla slavné výročí školsky připomenout výhradně peripetiemi dějin politických. Ve spolupráci s historičkou Lenkou Křížovou tedy shrnula osudové události v předělových textech a čtenářům raději předkládá „pozitivní mapu“ stoleté republiky, křižovanou nejen trajektoriemi zásadních vědeckých objevů, sportovních, kulturních a podnikatelských úspěchů, ale i událostmi, jejichž význam docenil až čas. Závěrečný hold epoše informatiky neberme jako slepý obdiv k moderním technologiím, nýbrž jako víru v jejich schopnost nás propojovat, aktivizovat, nadchnout. A jak text ukazuje, stojí na začátku převratného vynálezu či u zrodu nové tradice mnohdy právě lidská synergie. Mezigenerační dialog kniha navozuje pomocí námětů ke karetní hře, které v přiložené brožuře zpracovala metodička Nina Rutová.

Renáta Fučíková (1964) absolventka VŠUP, se věnuje ilustraci, literární a výtvarné tvorbě zahrnující i užité umění. Od roku 2016 působí jako odborná asistentka na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara v Plzni, kde vede ateliér mediální a didaktické ilustrace. V nakladatelství Práh vydává autorské knihy o významných českých osobnostech, např. Tomáš Garrigue Masaryk (2006), Jan Amos Komenský (2008), Antonín Dvořák (2012), Hus a Chelčický (2014). Autorčin zájem o historii vyústil v monumentální uměleckonaučné dílo Historie Evropy – Obrazové putování (2011, s D. Krolupperovou) a v koláž Praha v srdci (2015). Ilustrované adaptace světových dramat v historických souvislostech představuje v knižnici Vyšehradu Největší dramatici. Je vícenásobnou držitelkou Zlaté stuhy. Za knihu Vyprávění ze Starého zákona (1998) získala zápis na Čestnou listinu IBBY a první cenu na Bienále ilustrace v Teheránu, za práci na projektu Dobrých 100 obdržela Uměleckou cenu města Plzně.

Kolektiv ilustrátorů složený ze studentů ateliéru Mediální a didaktické ilustrace FDU Ladislava Sutnara ZČU v Plzni vedli pedagogové Renáta Fučíková a Václav Šlajch.

DOBRÝCH 100
Ilustrátor: Kolektiv
240 nečíslovaných stran
Praha, Pikola 2018
ISBN:978-80-7549-874-8
Věk: (6+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace