Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

DOBRODRUŽSTVÍ RYCHLÉ VEVERKY 5 – TAJEMNÁ KRABIČKAPavel Čech

Cyklus komiksových sešitů, v nichž brněnský výtvarník Pavel Čech stopuje kroky indiána jménem Rychlá Veverka, se rozrůstá o pátou položku. Zatímco třetí díl Bludiště přinesl sadu hravých rébusů a následné Přání se epicky rozmáchlo do milostného pátrání hlavního hrdiny, dominuje novince důraz na mužskou sounáležitost. Táta z rámcového vyprávění opět tráví večer se svým synem, kterému líčí dva příběhy: vedle historky o nástrahách spojených s krabičkou poslední záchrany i adaptovanou indiánskou legendu o lásce, víře, pýše a nenávisti. Protože v předchozích dílech – třeba ve Velké knižní záhadě – skládal autor pravidelně hold své oblíbené četbě, zazní teď báseň nedávno zesnulého Pavla Šruta. Vypravěč totiž prodává v antikvariátu a předčítá své milé třeba z Ajvazových a Meyrinkových románů, a tak se fantazie klukovské prolnou se zájmy ryze otcovskými. Na závěr sešitu o lásce ke knížkám je přiloženo několik podobizen Rychlé Veverky, jak si ho vysnili autorovi přátelé a kolegové, abychom si vybrali po libosti.

Pavel Čech (1968), původním povoláním zámečník a hasič, je výtvarný autodidakt. Od debutu O čertovi (2002) čítá jeho tvorba 22 autorských knih a komiksů, mj. příběhy O zahradě (2005), O klíči (2007), Tajemství ostrova za prkennou ohradou (2009) nebo pásmo Dědečkové (cena Muriel za nejlepší kresbu 2011). Za komiks Velké dobrodružství Pepíka Střechy o síle přátelství a fantazie obdržel Magnesii Literu 2013 a ceny Muriel za nejlepší scénář a nejlepší původní komiks. Prémiemi ověnčený komiks A (2016, cena Muriel za nejlepší původní knihu a Zlatá stuha za komiks) beze slov varuje před totalitní zvůlí. Jeho obrazy inspirovaly též básníka Radka Malého k tvůrčímu dialogu ve sbírce Poštou havraní (2018).

DOBRODRUŽSTVÍ RYCHLÉ VEVERKY 5 – TAJEMNÁ KRABIČKA
Ilustrátor: Pavel Čech
112 stran
Havlíčkův Brod, Petrkov 2019
ISBN:978-80-87595-75-6
Věk: (8+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace