Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

Dobrodružství Rockyho a TerkyNikkarin

Kdybyste měli neustále po ruce vesmírný koráb, také byste se občas odpoledne vydávali za dobrodružstvím na jiné planety, jako to na stránkách dětského časopisu Raketa mívají ve zvyku dva mladí hrdinové Rocky a Terka. I na planetě Zemi ale dokážou zažít neuvěřitelné věci. Zpravidla čtyři stránky vyhrazené jednotlivým pokračováním překypují hravými nápady, a ať už to ústřední dvojici zrovna zavede na planetu Celerii, obývanou mluvící brokolicí, nebo se Rocky s Terkou prostě jen rozhodnou vyrazit pouštět draka, nějaký ten karambol na sebe nikdy nenechá dlouho čekat. Vše je vyvedeno ve funkčně zjednodušené, s výraznou barevností pracující přehledné kresbě, která nestaví před malé komiksové čtenáře žádné překážky co do srozumitelnosti a nechává vyniknout vtipu a dobře konstruované situační miniatuře. Knižní souborné vydání Rockyho a Terčiných patálií doplňuje 26 stran dalšího Nikkarinova komiksu z časopisu Raketa, totiž příhod miniaturní mimozemské trojice Uno, Duo, Tria.

Nikkarin (vl. jm. Michal Menšík, 1987) vytváří vesměs autorské komiksy (vedle kresby píše i scénáře). Knižně debutoval třemi svazky rozsáhlého autorského komiksového projektu 130: Odysea (2009), Hodní, zlí a oškliví (2010) a Čas hvězdoplavců (2015). Do fantasy světů se vydal v parodickém, videoherní estetikou a motivikou syceném komiksovém románu Super Spellsword Sága: Legenda o Nekonečnu (2019). Pro časopis Čtyřlístek vytváří od roku 2016 seriál Hubert & Hugo (knižní soubor prvních jedenácti příběhů vyšel v roce 2021), do časopisu Raketa přispíval Dobrodružstvími Rockyho a Terky a seriálem Uno, Duo, Tria (souborně 2022), aktuálně i do nového sešitového vydání Rychlých šípů seriálem Plantážníci (2022). Ilustroval několik knih pro děti: mj. Železného muže od Teda Hughese (2014), Pána a vrabce Marky Míkové (2017) či volnou sérii populárně naučných knih Terezy Dvořákové Jak vznikl film (2017), Jak se dělá film (2019) a Co byla a co je televize (2020).

Dobrodružství Rockyho a Terky
Ilustrátor: Nikkarin
112 stran
Praha, Labyrint 2022
kniha, brožovaná vazba
ISBN:978-80-88378-08-2 (Labyrint)
Věk: (7+)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace