Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

DOBRODRUŽSTVÍ PANA KOLEČKA – POHÁDKY OD HVĚZDYMICHAELA MLÍČKOVÁ JELÍNKOVÁ

Ve svazku uměleckonaučných pohádek se šťastně potkaly přání maminky Mlíčkové zabavit neposedného synka a realistické kresby Jana Laštovičky, okořeněné notnou dávkou komiky. V každém klukovi je přece skryta touha po oživlém dopravním prostředku, a ještě víc po hrdinovi, jakého zosobňuje autobus Šemík – pro znalce veteránský model Karosa ŠM 11 –, který jen taktak unikl sešrotování. Pan Kolečko, řidič ve výslužbě, svého letitého parťáka vykoupil a s pejskem Šikulou začíná vyrážet na výlety, přičemž na počasí ani na defekty nehledí. A protože v revíru je i obora Hvězda, lze je podnikat hvězdicovitě. Trojice poznává významné památky i zákoutí katastrálního obvodu Prahy 6 s oprávněnou vírou, že o bitvě na Bílé hoře nebo o roli břevnovského kláštera se nemusejí dozvídat jenom děti pražské. A ruku na srdce: tuší vůbec i ony, kudy protéká Libocký potok, kde má velkoměsto malebnou čtvrť Kocourka a že pár set metrů od nového outletu leží historicky cenná Přední Kopanina?

Michaela Mlíčková Jelínková (1976) vystudovala diplomacii a mezinárodní vztahy na VŠE a evropská studia na Institutu politických studií ve Štrasburku. Pracovala jako průvodkyně, mluvčí a copywriter v Bruselu i v Praze. Jako bloggerka přispívala na webové stránky týdeníku Respekt. Autobusová Dobrodružství pana Kolečka jsou její knižní prvotinou.

Jan Laštovička (1979), absolvent oboru výtvarná výchova – pedagogika na PedF UK, se věnuje především knižní a časopisecké ilustraci. Upozornil na sebe atlasem Abeceda (z) měst (2015) a ilustracemi v autobusové road movie po Praze 6 Dobrodružství pana Kolečka (2017) Michaely Mlíčkové Jelínkové. Kromě autorských knih pro děti vydává bibliofilie pro dospělé: barevnými linoryty vybavil např. hororový příběh H. P. Lovecrafta The Hound (2014).

DOBRODRUŽSTVÍ PANA KOLEČKA – POHÁDKY OD HVĚZDY
Ilustrátor: Jan Laštovička
152 stran
Praha, Grada Publishing 2017
ISBN:978-80-271-0314-0
Věk: (6+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace