Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

DNES MÁ SVÁTEK…LUDĚK BÁRTA

Objemný obrázkový kalendář Luďka Bárty začíná pokornou omluvou všem Adinám, Cedrikům, Jessikám, Ludolfům a dalším, na které se nedostalo. Přesto v knize na rozdíl od někdejších liturgických kalendářů zahrnujících pouze mučedníky a světce nalezneme i moderní a módní varianty původně cizojazyčných jmen a spolu s nimi barvité osudy jejich nositelů, jež mají do exemplárnosti čítankových příběhů daleko. Ve vtipných textech a stripech autor přibližuje původ jmen a v duchu latinského rčení „nomen omen“ z nich vyvozuje vlastnosti jmenovců, kteří se zapsali do historie, včetně té literární. V pestrém koktejlu Tomášů se tak vedle sebe ocitají nejen důstojný první československý prezident, úspěšný podnikatel v obuvnictví nebo americký vynálezce fonografu, ale i kocour věčně pronásledující myšáka Jerryho a Tom Sawyer z románů Marka Twaina (jenž se ve skutečnosti jmenoval Samuel). Komiksové kalendárium přebujelé do encyklopedické podoby pobaví etymologickým vhledem a karikaturní nadsázkou také odrostlejší čtenáře.

Luděk Bárta (1961) zahájil přípravu na uměleckou profesi praxí ve filmovém studiu Bratři v triku (1980–1984), poté vystudoval filmovou a televizní grafiku na pražské VŠUP. Pracoval jako výtvarník v MF Dnes, od roku 1998 je ve svobodném povolání. Věnuje se grafickému designu, tvorbě animovaných filmů, komiksů, knižní a časopisecké ilustraci. Vytvořil výtvarnou koncepci třináctidílného animovaného seriálu Čaroděj z nafukovacího stromu (2006, na námět Miloše Kratochvíla, knižně 2008) a je režisérem i výtvarníkem dvou řad večerníčků Vynálezce Alva (2012 a 2015, podle literárního scénáře Kláry Smolíkové ve spolupráci s Janem Smolíkem a Jiřím W. Procházkou). Ilustroval tři desítky beletristických knih pro děti i dospělé a rovněž jazykové učebnice.

DNES MÁ SVÁTEK…
256 stran
Praha, Albatros 2017
ISBN:978-80-00-04818-5
Věk: (10+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace