Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

DLOUHÁ NOC MUZEJNÍ MYŠIRADEK MALÝ

Umělecký hold monumentálnímu Národnímu muzeu vzdává svými nápaditými velkoformátovými kolážemi ilustrátor Filip Pošivač. Nebál se suverénně zkombinovat řadu výtvarných technik (mj. akvarel, kresbu tužkou, rozmývací pastelky, lepená koláž z výstřižků) a vtiskl tak originální tvář jednoduchému příběhu o noční „roadmovie“ po věhlasné státní instituci. Nerovný boj hladového holuba Emila a jeho protřelé parťačky myši Elvíry s neohroženým nočním hlídačem panem Jonákem literárně ztvárnil zkušený básník Radek Malý. Napínavé vyprávění tradičního střihu oživuje vtipnou slovní hříčkou či školometským výkladem vzdělané myší průvodkyně. Mezi potyčkami s kyji a palcáty či šarvátkami v renesanční zbroji se tak čtenáři dobrodružného příběhu jaksi mimochodem dozvědí, kdy bylo Muzeum Království českého založeno, kdo projektoval impozantní historickou budovu i v jakém patře hledat dioráma devonského korálového útesu od Koněprus.

Radek Malý (1977) vystudoval bohemistiku a germanistiku na FF UP v Olomouci. Pedagogicky působí na FSV UK a na své alma mater, překládá německy psanou poezii, též pro děti. Je držitelem dvou ocenění Magnesia Litera (za básnickou sbírku Větrní – Zcestné verše, 2005, a za melancholicky laděnou básnickou knihu pro děti Listonoš vítr, 2011, s ilustracemi Pavla Čecha, čestná listina IBBY). Překladů a také divadelní dramatizace se dočkala podzimní lyrická pohádka František z kaštanu, Anežka ze slunečnic (2006 a 2017, s ilustracemi Galiny Miklínové). V souboru Kam až smí smích (2009) zúročil své básně a říkadla pro školní čítanky.

Filip Pošivač (1986) po studiu na pražské VŠUP, obor filmová a televizní grafika, pracuje jako režisér a výtvarník animovaných filmů. Jeho knižním ilustracím dominují kresba a koláže, v nichž často kombinuje různé materiály (papír, textil). Zaujal tvůrčí svobodou, s jakou ilustroval mýty tchajwanských domorodců pro nakladatelství Argo (Pomsta hadů, 2010). Citlivými a detailními akvarely vizualizoval básnické leporelo Petra Borkovce Všechno je to na zahradě (2013). Ilustrace velkoformátové knihy pro děti Kuba Tuba Tatubahn (2015) Jany Šrámkové mu vynesly Zlatou stuhu a čestnou listinu IBBY (2018).

DLOUHÁ NOC MUZEJNÍ MYŠI
48 nečíslovaných stran
Praha, Národní muzeum 2020
ISBN:978-80-7036-631-8
Věk: (6+)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace