Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

DLOUHÁ NOC MUZEJNÍ MYŠIRADEK MALÝ

Umělecký hold monumentálnímu Národnímu muzeu vzdává svými nápaditými velkoformátovými kolážemi ilustrátor Filip Pošivač. Nebál se suverénně zkombinovat řadu výtvarných technik (mj. akvarel, kresbu tužkou, rozmývací pastelky, lepená koláž z výstřižků) a vtiskl tak originální tvář jednoduchému příběhu o noční „roadmovie“ po věhlasné státní instituci. Nerovný boj hladového holuba Emila a jeho protřelé parťačky myši Elvíry s neohroženým nočním hlídačem panem Jonákem literárně ztvárnil zkušený básník Radek Malý. Napínavé vyprávění tradičního střihu oživuje vtipnou slovní hříčkou či školometským výkladem vzdělané myší průvodkyně. Mezi potyčkami s kyji a palcáty či šarvátkami v renesanční zbroji se tak čtenáři dobrodružného příběhu jaksi mimochodem dozvědí, kdy bylo Muzeum Království českého založeno, kdo projektoval impozantní historickou budovu i v jakém patře hledat dioráma devonského korálového útesu od Koněprus.

Radek Malý (1977) vystudoval bohemistiku a germanistiku na FF UP v Olomouci. Pedagogicky působí na FSV UK a Vysoké škole kreativní komunikace. Jeho poslední sbírkou pro dospělé jsou Básně na děrné štítky (2022), překládá německé básníky (například Georga Trakla). Na melancholicky laděnou básnickou knihu Listonoš vítr (2011, Magnesia Litera 2012, Čestná listina IBBY 2014) navázal sbírkou Moře slané vody (obě s ilustracemi Pavla Čecha). S Renátou Fučíkovou vytvořil knižní portrét Franz Kafka – člověk své i naší doby (2017). Je autorem textů k Atlasu ohrožených živočichů (2017, ilustrace Pavla a Pavel Dvorští), který vyšel v několika zahraničních vydáních.

Filip Pošivač (1986) po studiu na pražské VŠUP, obor filmová a televizní grafika, pracuje jako režisér a výtvarník animovaných filmů. Jeho knižním ilustracím dominují kresba a koláže, v nichž často kombinuje různé materiály (papír, textil). Zaujal tvůrčí svobodou, s jakou ilustroval mýty tchajwanských domorodců pro nakladatelství Argo (Pomsta hadů, 2010). Citlivými a detailními akvarely vizualizoval básnické leporelo Petra Borkovce Všechno je to na zahradě (2013). Ilustrace velkoformátové knihy pro děti Kuba Tuba Tatubahn (2015) Jany Šrámkové mu vynesly Zlatou stuhu a čestnou listinu IBBY (2018).

DLOUHÁ NOC MUZEJNÍ MYŠI
48 nečíslovaných stran
Praha, Národní muzeum 2020
ISBN:978-80-7036-631-8
Věk: (6+)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace