Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

DEVĚT PLCHŮ V PELECHURadek Malý

V žertovném leporelu upevňujícím v dětské paměti sled čísel 1 až 9 se skrývá říkadlo založené na vzestupném rozpočítadle s neposednými zvířátky a na situační komice blízké tomu náhledu na svět, jaký je nejmenším tak vlastní. Knížky pro předčtenáře bývají nemyslitelné bez ilustračního doprovodu, a proto Andrea Tachezy text doplnila kresbami odrážejícími věrnou podobu plchů. Přesto se na každé rozkládací straně objeví vtipný detail: továrna opatřená sloganem „Vyrábíme pl(e) chy“ nebo kresby proslulých světových staveb s poznámkou „4 plchům chtělo se / procestovat svět, / než se domů vrátili, / máme jich už 5…“. Na závěr Radek Malý přiložil minipoučení o životě těchto zástupců řádu hlodavců v jejich přirozeném prostředí.

Radek Malý (1977) vystudoval bohemistiku a germanistiku na FF UP v Olomouci. Pedagogicky působí na FSV UK a Vysoké škole kreativní komunikace. Jeho poslední sbírkou pro dospělé jsou Básně na děrné štítky (2022), překládá německé básníky (například Georga Trakla). Na melancholicky laděnou básnickou knihu Listonoš vítr (2011, Magnesia Litera 2012, Čestná listina IBBY 2014) navázal sbírkou Moře slané vody (obě s ilustracemi Pavla Čecha). S Renátou Fučíkovou vytvořil knižní portrét Franz Kafka – člověk své i naší doby (2017). Je autorem textů k Atlasu ohrožených živočichů (2017, ilustrace Pavla a Pavel Dvorští), který vyšel v několika zahraničních vydáních.

Andrea Tachezy (1966), absolventka pražské VŠUP, se věnuje volné tvorbě a od roku 2005 knižní ilustraci, v níž kombinuje různé výtvarné techniky. Za výtvarný doprovod titulů Ferdinande! (2014, Čestná listina IBBY) Robina Krále, Bořivoj a blecha Flo (2014) Ivana Binara a také Dům číslo 226 (2017) Jany Šrámkové obdržela ocenění Zlatá stuha. Kniha O čem sní s básnickým textem Petra Borkovce získala první cenu Fedrigoni Card Couture Award 2017. Přitažlivým titulem s rozkládacími ilustracemi je zahradní novela Jany Šrámkové Zuza v zahradách (2015).

DEVĚT PLCHŮ V PELECHU
Ilustrátor: Andrea Tachezy
Praha, Běžíliška 2016
ISBN:978-80-906467-3-5
Věk: (2+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace